Вирішення окремих категорій господарських спорів
Освітня програма: Право. Магістр. Денна.
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права
Назва дисципліни
Вирішення окремих категорій господарських спорів
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Досягнення студентами таких компетентностей, як: здатність застосовувати загальні та спеціальні правові знання щодо вирішення корпоративних, зовнішньоторговельних та інвестиційних спорів, вміння розв’язувати складні задачі в сфері правотворчості і правозастосування; аналізувати корпоративні акти, вміти давати правову оцінку конкретним ситуаціям, що виникають у сфері корпоративних, зовнішньоторговельних та інвестиційних відносин, здатність приймати обґрунтовані рішення з правових проблем в зазначеній сфері, здатність працювати в міжнародному контексті.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати норми Господарського кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, Цивільного кодексу України, норми законодавства про господарські товариства, основи міжнародного публічного та міжнародного приватного права.
Вміти орієнтуватися в системі законодавства, тлумачити його норми, розв’язувати колізії, збирати й аналізувати правову інформацію з національних та зарубіжних джерел, включаючи онлайн-ресурси, виробляти правові позиції для вирішення правових проблем і практичних ситуацій.
Володіти елементарними навичками правового консультування в сфері господарської діяльності з урахуванням особливостей практичної ситуації та за допомогою правових методів вирішувати спори між учасниками господарської діяльності.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальну дисципліну присвячено особливостям вирішення корпоративних, зовнішньоторговельних та інвестиційних спорів.
У змістовому модулі 1 вивчаються: питання судового вирішення корпоративних спорів (форми та способи вирішення корпоративних спорів, юрисдикція корпоративних спорів, особливості оскарження рішень загальних зборів господарських товариств, похідний позов та ін.), застосування альтернативних способів вирішення деяких категорій корпоративних спорів.
У змістовому модулі 2 вивчаються: основи права СОТ, механізм вирішення спорів в рамках СОТ, інвестиційні спори; вирішення інвестиційних спорів МЦВІС; перегляд рішень міжнародних інвестиційних арбіражів; альтернативні способи врегулювання інвестиційних спорів..
Рекомендована та необхідна література
Корпоративне право: навчальний посібник. за заг. ред. О. В. Гарагонича, С. М. Грудницької, Л. М. Дорошенко. К.: видавничий дім «Артек», 2018. 400 с.
Корпоративне право крізь призму судової практики : монографія / за ред. І. В. Спасибо-Фатєєвої. Харків : ЕКУС, 2021. 512 с.
Поєдинок В.В. Правове регулювання інвестиційної діяльності: теоретичні проблеми: Монографія. Ніжин. Аспект-Поліграф, 2013. – 480 с.
Посібник щодо механізму врегулювання суперечок у рамках Світової організації торгівлі / Агентство США з міжнародного розвитку (USAID): Проект з торговельної політики, 2016. 31 с.
A Handbook on the WTO Dispute Settlement System / World Trade Organization. Cambridge University Press, 2017. 414 p.
Douglas Z. The International Law of Investment Claims. Cambridge University Press, 2009. 686 p.
Investor-State Dispute Settlement: A sequel – UNCTAD Series on Issues in International Investment Agreements II (UNCTAD/DIAE/IA/2013/2), 2014. 225 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Видами навчальних занять з дисципліни є лекції та семінари.
Основними формами роботи студентів на семінарі є вирішення казусів (задач) та доповідь (презентація).
Вирішення казусів здійснюється студентами письмово за логічною методикою у формі експертного висновку. Основи логічної методики та вимоги до виконання й оформлення розв’язку казусу роз’яснюються викладачем на першому семінарському занятті.
Метою доповіді є дослідження актуальної проблеми правового регулювання або конкретної судової/арбітражної справи чи категорії справ (case study). Доповідь щодо проблеми передбачає: висвітлення студентом ключових проблемних аспектів питання, використання провідних літературних джерел з зазначеного питання та наявність власних висновків студента. Доповідь за матеріалами судової/арбітражної справи чи категорії справ (case study) передбачає висвітлення студентом правових позицій сторін, матеріально-правових норм, про які йдеться у справі, та правового висновку у справі.
Методи та критерії оцінювання
Види поточного контролю обираються викладачем, який веде семінарські заняття у відповідності з даною програмою. Викладач, який проводить семінарські заняття, виставляє у визначений термін кількість набраних з поточного контролю балів і заносить їх у відповідні документи обліку успішності студентів. У випадку відсутності студента на семінарському занятті з поважних причин, він може відпрацювати пропущене заняття в поза аудиторний час впродовж 7 днів після пропущеного заняття в час консультацій викладача. Відпрацювання здійснюється шляхом усного опитування чи виконанням іншого типу завдання, встановленого викладачем. За невідпрацьовані заняття бали не нараховуються. Наприкінці семестру пропущені заняття не відпрацьовуються. За невідпрацьовані заняття бали не нараховуються.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни