АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ МЕДИЧНОГО ПРАВА
Освітня програма: Право. Магістр. Денна.
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права
Назва дисципліни
АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ МЕДИЧНОГО ПРАВА
Код дисципліни
ВБ 01.01.03.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати концептуальні засади сучасного медичного права і розуміти його правову природу. Критично осмислювати правові проблеми організації охорони здоров’я та надання медичної допомоги / послуг, мати уявлення про напрями їх вирішення. Уміти розв’язувати складні завдання і вирішувати правові проблеми, що виникають у сфері надання медичної допомоги / послуг, в умовах наявності численних прогалин і суперечностей у законодавстві, що регулює відносини у сфері охорони здоров’я, а також недосконалості правозастосовної практики. Уміти аналізувати практику застосування законодавства України у сфері охорони здоров’я з метою запобігання найбільш поширеним порушенням у діяльності суб’єктів медичного права.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати конституційні засади охорони здоров’я; особисті немайнові права, що забезпечують природне існування фізичної особи, пов’язані з охороною здоров’я та наданням медичної допомоги (медичних послуг); види юридичної відповідальність за правопорушення, що вчинюються у сфері охорони здоров’я. Вміти аналізувати норми чинного законодавства України, що належать до різних галузей права (конституційного, адміністративного, цивільного, кримінального тощо), за допомогою яких регулюються відносини у сфері охорони здоров’я та надання медичної допомоги (медичних послуг). Володіти елементарними навичками з підготовки проектів звернень, скарг, позовних заяв з урахуванням особливостей практичної ситуації та за допомогою правових методів розв’язувати спори, що виникають у сфері охорони здоров’я.
Зміст навчальної дисципліни
Основна частина курсу передбачає формування у студентів уявлення про правову природу сучасного медичного права, «серцевину» якого становлять відносини «лікар-пацієнт», що у наш час зазнають серйозних змін. Важлива роль відведена розгляду правового статусу пацієнта, медичного працівника і закладу охорони здоров’я. Велика увага приділена питанням юридичної відповідальності за правопорушення у сфері охорони здоров'я, а також юридичним засобам захисту прав і законних інтересів суб’єктів медичного права, ознайомленню студентів з питаннями правового регулювання здійснення певних видів медичної діяльності та правовими аспектами забезпечення населення лікарськими засобами і медичними виробами в умовах реформування системи охорони здоров’я. Навчальна дисципліна також дозволить студентами отримати уявлення про тенденції, сучасні виклики і перспективами правового регулювання організації охорони здоров’я та надання медичної допомоги.
Рекомендована та необхідна література
1. Медичне право : підручник / за заг. ред. д-ра юрид. наук. проф. С.Б. Булеци; д-ра юрид. наук, доц. М.В. Менджул. – Ужгород: ТОВ «РІК-У», 2021. – 720 с.
2. Булеца С.Б., Менджул М. В., Паніна Ю.С. Правова природа та зміст прав людини четвертого покоління у сфері охорони здоров’я. // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія Право. – 2019. - Випуск 55. Том 1. - С. 110-113.
3. Політика та публічне управління у сфері охорони здоров’я : підручник : у 2 т. / [авт. кол.: М.І. Бадюк, П.Б. Волянський, Р.Ю. Гревцова та ін. ; редкол.: В.М. Князевич (голова), Я.Ф. Радиш (заст. голови) та ін.]. – Київ: НАДУ, 2018. – Т. 2. – 320 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, самостійна робота студента. Експрес опитування, тестування, модульна контрольна робота, наукова робота, підсумковий контроль.
Методи та критерії оцінювання
При поточному контролі під час семінарських занять оцінці підлягають: рівень знань, продемонстрований студентом у відповіді, активність при обговоренні питань семінарського заняття, систематичність роботи на заняттях, результати виконання домашніх завдань.
Викладач, який проводить семінарські заняття, виставляє у визначений термін кількість набраних з поточного контролю балів і заносить їх у відповідні документи обліку успішності студентів. Дисципліна викладається протягом одного семестру За 5 днів до початку екзаменаційної сесії викладач, який веде семінарські заняття, припиняє приймати відпрацювання. Для студентів, які упродовж семестру не досягли мінімального рубіжного рівня оцінки (60% від максимально можливої кількості балів) проводиться заключна контрольна робота, максимальна оцінка за яку не може перевищувати 40% підсумкової оцінки (до 40 балів за 100 – бальною шкалою).
Мова викладання
Українською
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни