Проблеми дозвільної системи в екологічному праві

Освітня програма: Право. Магістр. Денна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Проблеми дозвільної системи в екологічному праві
Код дисципліни
ДВС.7.07
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Завдання дисципліни спрямовані на досягнення студентами таких компетентностей, вмінь та навичок, як: здатність застосовувати загальні та спеціальні еколого-правові знання при реалізації дозвільної системи в екологічному праві як системи правовідносин; здатність виявляти, ставити та вирішувати проблеми правового регулювання дозвільних правовідносин в природоресурсовій, природоохоронній та антропоохоронній сферах; здатність до розроблення проєктів нормативно-правових актів та правових актів індивідуальної дії у відповідній сфері; знати основні правові категорії дозвільної системи в екологічному праві і проблеми їх застосування; знати сучасні наукові здобутки та підходи щодо основних теоретичних та практичних проблем дозвільної системи в екологічному праві, можливі форми, способи їх вирішення; вміти розв'язувати правові проблеми дозвільної системи в екологічному праві.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні положення наукової думки щодо становлення та розвитку дозвільної системи в екологічному праві України; знати основні акти чинного законодавства, що регулюють дозвільні відносини у сфері екології; вміти оцінювати та визначати роль та завдання інституту дозвільної діяльності у сфері використання природних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки, розмежовувати різновиди відповідних довільних процедур, дозвільних органі та дозвільних документів; знати матеріали правозастосовної практики, володіти навичками правозастосовної діяльності, в тому числі з підготовки проєктів правових актів індивідуальної дії з урахуванням особливостей практичної ситуації, за допомогою правових методів вирішувати практичні завдання та розв’язувати спори, що виникають у дозвільній системі в сфері екології.
Зміст навчальної дисципліни
Викладання навчальної дисципліни спрямовано на поглиблення теоретичних знань і практичних вмінь і навичок самостійного розв’язання завдань, пов’язаних із правовим регулюванням дозвільної системи в сфері екології. В межах дисципліни розглядаються доктринальні підходи до сутності дозвільної системи в сфері екології з урахуванням необхідності забезпечення балансу екологічного й економічного інтересів при наданні дозвільних документів, а також щодо поняття та видів дозвільних документів, співвідношення понять „документ дозвільного характеру”, „ліцензія”, „дозвіл” в сфері екології; надається критична оцінка законодавства про дозвільну систему в сфері екології, формуються навички вирішення правових колізій у даній сфері; пропонуються напрями удосконалення системи органів, що здійснюють видачу дозвільних документів в сфері екології.
Рекомендована та необхідна література
1. Євстігнєєв А.С. Екологічна безпека спеціального природокористування в Україні у контексті сталого розвитку: теоретико-правові аспекти: монографія. К.: МПБП «Гордон», 2018. 494 c. 2. Балюк Г.І. Екологічне право України: Конспект лекцій у схемах (Загальна і Особлива частини): навч. посіб. Вид. 2-е, виправлене і доповнене. Чернівці: Кондратьєв А.В., 2020. 204с. 3. Екологічне право: Курс лекцій / За ред. І.І. Каракаша. Одеса, 2020. 321 с. 4. Екологічне право : навч. посіб./ кол. авт. [Резворович К. Р., Юнін О. С., Кірін Р. С. та ін.]. Дніпро: Видавець Біла К. О., 2020. 318 с. 5. Проблеми права екологічної безпеки: навчальний посібник / за заг.ред. М.В Краснової та Р.С. Кіріна; відп. Ред. В.І. Андрейцев. Дніпро: НГУ, 2016.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції базуються на використанні діалектичного, порівняльно-правового й інших методів, методу моделювання, аналізу наукових і нормативно-правових, практичних джерел щодо дозвільної системи у сфері екології. Студентам пропонуються науково-правові засади і механізм реалізації положень законодавства. На семінарських заняттях при вирішенні задач студенти розглядають процедури видачі документів дозвільного характеру у природоресурсовій, природоохоронній сферах та при забезпеченні екологічної безпеки, обґрунтовують свої правові позиції щодо вирішення колізій у зазначеній сфері, готують проєкти правових актів індивідуальної дії у дозвільній системі у сфері екології, набувають практичних навичок реалізації процесуальних функцій суб’єктів правозастосування, оскарження неправомірних дій, рішень та бездіяльності суб’єктів відповідних правовідносин.
Методи та критерії оцінювання
Семестровими формами оцінювання є: - експрес опитування від 2 до 4 балів; - колоквіум від 2 до 4 балів; - доповіді та наукові роботи від 6 до 8 балів; - тестування (з набору суджень вибрати вірні) від 8 до 12 балів; - модульна контрольна роботи від 3 до 6 балів за кожну (всього: від 6 до 12 балів). Підсумкове оцінювання – письмовий залік. Максимальний бал, який може бути отриманий студентом протягом семестру, складає 40 балів. Мінімальний бал, який має бути отриманий студентом за відповідними формами оцінювання, складає 24 бали. Для студентів, які впродовж семестру не досягли мінімального порогового рівня оцінки (24 бали), проводяться відпрацювання у формі, передбаченій робочою програмою. За результатами складання підсумкової форми контролю (залік) студент може отримати максимально 60 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни