Біржове право

Освітня програма: Право. Бакалавр. Заочна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Біржове право
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
1
Результати навчання
Досягнення студентами таких компетентностей, вмінь та навичок, як: вміння давати правову характеристику конкретним практичним ситуаціям, що виникають у сфері реалізації біржових правовідносин, отримають навички роботи з нормативно-правовими актами, що складають систему біржового законодавства, та практично їх застосовувати, зокрема щодо створення операторів організованого ринку (товарних і фондових бірж), укладання окремих видів біржових угод.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати нормативно-правові акти, що регулюють правовий статус суб’єктів господарювання різних організаційно-правових форм, визначають правовий режим їх майна, систему органів, що вирішують господарські спори; вміти закріплювати та поглиблювати знання, отримані на лекціях, шляхом самостійного опрацювання нормативно-правових актів та джерел спеціальної літератури, а також додаткової літератури з відповідних тем спецкурсу; користуватися інформаційними та аналітичними ресурсами мережі Інтернет; виконувати завдання для самостійної роботи.
Зміст навчальної дисципліни
В межах навчальної дисципліни вивчаються предмет і система біржового права, базові біржові терміни (кліринг, неттінг, аутсорсинг тощо), регулювання та управління діяльністю з організації торгівлі (продукцією, фінансовими інструментами, валютними цінностями), визначаються особливості функціонування товарних, аграрних, валютних, кріптовалютних бірж, аналізуються національний і зарубіжний досвіди правового регулювання ринку Форекс, здійснення посередницької діяльності на біржах у якості брокерів, дилерів або біржових спекулянтів (джоберів і трейдерів), особливості укладення, зміни, розірвання і виконання біржових угод і деривативних контрактів.
Рекомендована та необхідна література
Павлюченко Ю. М. Господарсько-правове забезпечення аграрного ринку: автореф. дис. ... д-ра юрид. наук. 12.00.04. НАН України, Держ. установа «Ін-т екон.-прав. дослідж. ім. В. К. Мамутова НАН України». Київ, 2021. 35 с. Актуальні проблеми господарського права (Особлива частина): навчальний посібник / за ред. В.С. Щербини, В.В. Рєзнікової. К.: Видавництво Ліра-К, 2018. – 672 с. Дикань В. Л., Назаренко І. Л., Плугіна Ю. А. Біржова діяльність: Підручник / За ред. В. Л. Диканя. – Харків: УкрДУЗТ, 2017. – 282 с. Закон України від 21.06.2018 «Про валюту і валютні операції»/ Відомості Верховної Ради. 2018. № 30. ст.239. Закон України від 10 грудня 1991 року «Про товарні біржі» / Відомості Верховної Ради України. 1992. №10. ст. 139 (Редакція від 05.08.2021). Закон України від 30 жовтня 1996 року «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» / Відомості Верховної Ради України. 1996. №51. ст. 292 (Редакція від 01.01.2022).
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Семінарські заняття проводяться у формі бесіди з елементами опитування. Методичною особливістю проведення семінарських занять у такій формі є поділ теми для обговорення на невеликі за обсягом логічно пов’язані між собою питання, вирішення яких сприяє засвоєнню лекційного матеріалу та розуміння його практичної цінності. Студенту за бажанням надається можливість коротко (до 5 хвилин) висловитись щодо запропонованого питання (усна відповідь), у вигляді доповіді або презентації. Після закінчення відповіді студенти можуть доповнити її певними уточненнями, додатковою інформацією. Викладач може ставити запитання для перевірки знань студента, поглиблення дослідження предмету обговорення, зосередження уваги групи на певних проблемних аспектах. Для перевірки знань проводяться модульне тестування, даються письмові індивідуальні завдання і складання проєктів біржових угод.
Методи та критерії оцінювання
Види поточного контролю обираються викладачем, який веде практичні заняття згідно з даною програмою. Викладач, який проводить семінарські заняття, виставляє у визначений термін кількість набраних з поточного контролю балів і заносить їх у відповідні документи обліку успішності студентів. У випадку відсутності студента на семінарському занятті з поважних причин, він може відпрацювати пропущене заняття в поза аудиторний час впродовж 14 днів після пропущеного заняття в час консультацій викладача. Відпрацювання здійснюється шляхом усного опитування чи виконанням іншого типу завдання, встановленого викладачем. За невідпрацьовані заняття бали не нараховуються. Наприкінці семестру пропущені заняття не відпрацьовуються.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни