Основи європейського кримінального права

Освітня програма: Право. Бакалавр. Денна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Основи європейського кримінального права
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знання: кола укладених у рамках РЄ міжнародних договорів та прийнятих у рамках РЄ актів “м'якого права”, що мають значення для кримінального права; основних аспектів впливу негативних та позитивних зобов'язань, що випливають з ЄКПЛ, на національне кримінальне право; історії, принципів, джерел, окремих інститутів кримінального права ЄС. Вміння: застосовувати укладені в рамках РЄ міжнародні договори щодо міжнародного співробітництва у кримінальному провадженні; враховувати негативні та позитивні зобов'язання, що випливають з ЄКПЛ, при застосуванні норм кримінального права. Комунікація: здатність аргументувати позицію щодо змісту та значення для національного кримінального права актів права РЄ; здатність аргументувати позицію щодо змісту та значення для національного кримінального права положень ЄКПЛ і практики їх тлумачення ЄКПЛ; здатність аргументувати позицію щодо змісту історії, принципів, джерел, окремих норм та інститутів кримінального права ЄС
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування дисциплін “Теорія права”, “Міжнародне право”
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна передбачає ознайомлення студентів з (і) різними аспектами впливу права Ради Європи на національне кримінальне право; (іі) положеннями ЄКПЛ та практикою їх тлумачення ЄСПЛ, які мають значення для національного кримінального права; (ііі) становленням та сучасним станом кримінального права Європейського Союзу.
Рекомендована та необхідна література
Asp P. The substantive criminal law competence of the EU. Stockholm: Jure, 2012. Ambos K. European criminal law. Cambridge University Press, 2018. Mitsilegas V. EU criminal law. Bloomsbury Publishing, 2009. Schabas W. A. The European convention on human rights: a commentary. Oxford University Press, 2015. The Council of Europe: Its Law and Policies / eds. S. Stefanie, M. Breuer. Oxford University Press, 2017. Буняк В.С. Європейська конвенція з прав людини та кримінальне право: науково-практичний посібник / відп. ред. В. С. Ковальський. К.: Юрінком Інтер, 2020. Хавронюк М.І. Сучасне загальноєвропейське кримінальне законодавство: проблеми гармонізації. К.: Істина. 2005. Ягунов Д.В. Практика Європейського суду з прав людини: питання кримінального судочинства. Одеса: Фенікс, 2015.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи викладання: 1) лекція - розгорнуте теоретичне повідомлення про акти права РЄ, що мають значення до кримінального права, вплив положень ЄКПЛ та практики ЄСПЛ на кримінальне право; історію, загальні засади та інституту кримінального права ЄС; 2) дискусія - обговорення проблемних аспектів впливу права РЄ, положень ЄКПЛ та практики ЄСПЛ й кримінального права ЄС на національне кримінальне право; 3) метод кейсів - вивчення окремих рішень ЄСПЛ та Суду ЄС; 4) розв'язання задач — оцінка уявних правозастосовних ситуацій на предмет визначення перспектив оскарження застосування закону України про кримінальну відповідальність до ЄСПЛ або на предмет застосування міжнародних договорів Ради Європи про міжнародне співробітництво у кримінальному провадженні; 5) самостійна робота - самостійне вивчення окремих актів права РЄ, рішень ЄСПЛ, рішень Суду ЄС, самостійне опанування рекомендованої літератури.
Методи та критерії оцінювання
Підсумкова оцінка з дисципліни являє собою суму балів, одержаних під час семестрового оцінювання (до 40 балів), та балів, одержаних за виконання залікової роботи (до 60 балів). Залікова робота складається з трьох компонентів: 1) розв'язання задачі щодо застосування міжнародних договорів Ради Європи про міжнародне співробітництво у кримінальному провадженні; 2) розв'язання задачі щодо впливу положень ЄКПЛ та практики їх тлумачення ЄСПЛ на застосування національного кримінального права; 3) тестування щодо знання історії, загальних засад та інститутів кримінального права ЄС. Оцінка за підсумками семестрового оцінювання складається з оцінок за підсумками лекційних та семінарських занять.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни