Енергетичне право
Освітня програма: Право. Бакалавр. Денна.
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права
Назва дисципліни
Енергетичне право
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Досягнення студентами таких компетентностей, вмінь та навичок, як: здатність застосовувати знання змісту правових інститутів адміністративного права, цивільного, господарського та екологічного права, що регулюють відносини у сфері енергетики; здатність аналізувати проблеми правового забезпечення енергетики і формувати та обґрунтовувати пов’язані з ними правові позиції; здатність до критичного та системного аналізу правових явищ у сфері енергетики і застосування набутих знань у професійній діяльності; здатність до консультування з питань правового забезпечення у сфері енергетики; здатність до логічного, критичного і системного аналізу документів, розуміння їх правового характеру і значення.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: положення теорії права, зокрема поняття, склад та види норм права, поняття, склад та види правових відносин.
Вміти: опановувати та поглиблювати отримані на лекціях знання шляхом самостійного опрацювання відповідних нормативних джерел та джерел спеціальної літератури з відповідних тем курсу; використовувати набуті знання з інших суміжних навчальних дисциплін, користуватися інформаційними та аналітичними ресурсами мережі Інтернет; виконувати завдання для самостійної роботи.
Зміст навчальної дисципліни
В межах навчальної дисципліни вивчаються поняття та складові енергетики, поняття об’єднаної енергетичної системи, газотранспортної системи України; правові засади регулювання відносин у сфері енергетики; види та правове становище суб’єктів господарювання та суб’єктів організаційно-господарських повноважень у сфері енергетики, правове регулювання їх діяльності; правове забезпечення організації та функціонування ринків електроенергії, природного газу; види, структура та вимоги до діяльності таких ринків; специфіка правового статусу суб’єктів ринку електроенергії, природного газу; правове забезпечення у сфері теплопостачання, альтернативних, у тому числі відновлювальних енергоресурсів; види та зміст договорів у сфері енергетики, особливості їх укладання та виконання; правові засади та основні засоби державного регулювання та нагляду (контролю) у сфері енергетики, ліцензування у цій сфері.
Рекомендована та необхідна література
Adrian J. Bradbrook. Energy Law as an Academic Discipline. Journal of Energy & Natural Resources Law. 1996.Vol. 14. Iss. 2. P. 193-217.
Віхров О.П. Правові засади реформування ринку електричної енергії. Економіка та право. 2016. Випуск 1 (43). С. 11–18.
Джумагельдієва Г. Д. Правова сутність та структура енергопростору агломерації. Теорія і практика управління розвитком агломерацій: монографія. За ред. С. В. Богачова, М. В. Мельникової, В. А. Устименко. Харків, 2017. 295 с.
Джумагельдієва Г.Д. Економіко-правова сутність і структура енергопростору. Економіка та право.2017. №3. С. 27-37.
Доктрина правового регулювання альтернативної енергетики в Україні: сучасні тенденції розвитку. KELM (Knowledge,
Харитонова Т. Є., Григор’єва Х. А. Education, Law, Management). 2020. № 3 (31). С. 238–245.
Дутов М.М., Сидоренко В.В. Принципи енергетичного законодавства. Економіка та право. 2019. №2. С.47-55.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У процесі вивчення цієї навчальної дисципліни проводяться лекції, семінарські заняття та здійснюється самостійна робота студентів. Будуть застосовуватися такі методи навчання: словесний (пояснення, навчальна дискусія та ін.), наочний (ілюстрування та демонстрування, презентації в PowerPoint), практичний (доповідь та звіт з виконання індивідуального завдання, розв’язування казусів, експрес опитування). Інтерактивні технології: інтерактивні технології кооперативного навчання, інтерактивні технології колективно-групового навчання, технології ситуативного моделювання, технології опрацювання дискусійних питань.
Методи та критерії оцінювання
Методи контролю обираються викладачем, який веде практичні заняття у відповідності з робочою навчальною програмою. Оцінювання усіх видів робіт, що виконуються на семінарі, здійснюється під час їх проведення згідно із встановленим розкладом. При оцінюванні враховується форма такої участі (дискусії, виступу, участі в обговоренні проблемних питань, доповнення), якість та повнота відповіді, за що виставляється відповідно кількість балів. Здійснюються експрес опитування, тестування, проводяться колоквіуми. Самостійна робота перевіряється шляхом оцінювання письмових вирішень індивідуальних творчих завдань та їх презентації, а також у формі розв’язання казусів, вирішення практичних завдань.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни