Конституційне право
Освітня програма: Право. Бакалавр. Денна.
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права
Назва дисципліни
Конституційне право
Код дисципліни
ННД.14
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Дисципліна спрямована на оволодіння студентами системою знань про основні категорії конституційного права та вмінням користуватись понятійним апаратом дисципліни; здобуття фундаментальних знань щодо сучасного українського конституціоналізму, конституційно-правових засад статусу людини і громадянина в Україні; вивчення інститутів громадянського суспільства; оволодіння системою знань про конституційні форми безпосередньої демократії в Україні; конституційну систему, повноваження, порядок формування та діяльність органів державної влади України; здобуття фундаментальних знань щодо конституційно-правового статусу КСУ; засад та системи територіального устрою України; статусу АРК; особливостей місцевого самоврядування в Україні; вмінь застосовувати приписи Конституції та конституційного законодавства України; визначати механізми гарантування та захисту прав і свобод людини і громадянина, процедуру звернення до ЄСПЛ.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування Загальної частини навчальної дисципліни “Конституційне право”; сформовані уявлення щодо генезису світового конституціоналізму, змісту основних принципів та категорій сучасного конституціоналізму, про конституційне право як галузь права; знання ознак, видів, системи джерел конституційного права; сформовані уявлення про поняття, природу та охорону конституції; вміння визначити сутність та особливості конституційно-правової відповідальності; володіння навичками аналізу певних умов, передбачених нормами конституційного права, з якими пов’язані виникнення, зміна та припинення конституційно-правових відносин, пошуку можливих способів подолання та уникнення колізій.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна за змістом охоплює актуальні питання українського конституціоналізму: особливості розвитку конституційного права України; Конституція України - Основний закон суспільства і держави; конституційно-правовий статус людини і громадянина в Україні; конституційно-правовий статус інститутів громадянського суспільства в Україні; форми безпосередньої демократії в Україні; державна влада в Україні; конституційно-правовий статус КСУ; основні засади та система територіального устрою України; статус АРК; особливості місцевого самоврядування в Україні.
Рекомендована та необхідна література
1. Конституційне право: підручник / за заг. ред. М.І. Козюбри. К.: Ваіте, 2021. 528 с.
2. Конституційне право України: підручник за заг.ред. Т.М. Слінько. Харків: Право, 2020. 592с.
3. Кравцова З.С. Конституційно-правові засади організації і здійснення державної влади в Україні: монограф. Київ: Видавництво Ліра-К, 2019. 428 с.
4. Сінькевич О.В. Функції конституційного права як галузі права: монографія. Київ: Видавництво Ліра-К, 2020. 462с.
5. Совгиря О.В., Шукліна Н.Г. Конституційне право України. Повний курс: навч. посіб. Київ: Юрінком Інтер, 2020. 556 с
6. Шаповал В.М. Феномен конституційного права: монографія. Київ: Ін-т законодавства Верхов. Ради України, 2017. 422 с.
7. Barber N. W. The principles of constitutionalism. Oxford: Oxford University Press, 2018. 276 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Інтерактивні методи навчання при проведенні лекцій, семінарських занять (дискусія, займи позицію, ситуаційні ігри, дебати тощо). Заплановано експрес опитування, наукові доповіді, нормативно-правове проєктування, колоквіуми, тестування (в т.ч.Google Forms), самостійні роботи, модульні контрольні роботи.
Методи та критерії оцінювання
Методи оцінювання - вид роботи/діяльності здобувача, за яким буде оцінюватися рівень досягнення результатів навчання (індивідуальна робота, самостійна робота тощо і мінімальний пороговий рівень, після досягнення якого зараховується позитивна оцінка) – та критерії оцінювання доводяться до відома здобувачів перед початком вивчення дисципліни викладачем, який веде семінарські заняття.
При поточному та підсумковому контролі оцінці підлягають: рівень «Знання», «Розуміння», «Застосування», «Аналіз»/»Синтез»/»Оцінка».
Максимальна кількість балів, яку у сукупності може набрати здобувач при поточному контролі – 40, при підсумковому – 60.
Підсумкова оцінка з дисципліни виставляється за 100-бальною шкалою (за шкалою оцінювання ECTS) та національною шкалою.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни