Правозахисні інституції в Україні

Освітня програма: Право. Бакалавр. Денна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Правозахисні інституції в Україні
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
1
Результати навчання
Досягнення студентами таких компетентностей, вмінь та навичок, як: здатність досліджувати та робити висновки щодо змісту правових актів, концепцій, доктрин стосовно особливостей становлення, розвитку та функціонування правозахисного механізму; орієнтуватись у проблемних питаннях правового статусу та діяльності правозахисних інституцій національного та міжнародного правозахисного механізму; здійснювати правовий аналіз практики судів та діяльності міжнародних правозахисних організацій; формулювати власні висновки щодо дискусійних питань ефективності правового забезпечення та функціонування правозахисних інституцій, правозахисного механізму в цілому, а також пропозиції щодо його вдосконалення.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання положень законодавства, що регламентує основні засади судоустрою, судочинства, організації та діяльності прокуратури, адвокатури, безоплатної правової допомоги в Україні, діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, органів юстиції, інших державних правозахисних органів, громадських правозахисних організацій, а також положень міжнародних договорів щодо організації та функціонування міжнародних правозахисних інституцій, правових засад захисту прав та основоположних свобод у Європейському суді з прав людини; володіння навичками сприйняття та аналізу положень джерел національного та міжнародного права з цих питань.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна надає студентам загальну характеристику правозахисного механізму в Україні, правоохоронної та правозахисної діяльності, а також знайомить їх із поняттями та класифікацією правозахисних інституцій, особливостями системної взаємодії державних та громадських правозахисних інституцій. Системно розкриваються особливості правового статусу та діяльності універсальних та регіональних правозахисних інституцій. Значна увага приділена правовим засадам захисту прав та основоположних свобод у Європейському суді з прав людини.
Рекомендована та необхідна література
1. Антонович М. Міжнародна система захисту прав людини: крізь призму України. Право України. 2007. № 3. С. 37-41. 2. Аракелян М. Р. Правозахисна діяльність адвокатури: теоретико-правовий ракурс : монографія. Одеса : Фенікс, 2018. 386 с. 3. Бакаянова Н. М. Функціональні та організаційні основи адвокатури України: дис. … докт. юрид. наук : 12.00.10. Одеса, 2017. 487 c.... 7. Стефанчук М.М. Діяльність прокуратури щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді: проблеми теорії та практики : монографія. Київ : Ін Юре, 2016. 500 с. 8. Хотинська-Нор О. З. Теорія і практика судової реформи: монографія. К.: Алерта, 2016. 428 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
1) словесний метод (лекція, дискусія, співбесіда тощо); 2) наочний метод у сполученні з новітніми інформаційними технологіями та комп'ютерними засобами викладання (дистанційні, мультимедійні, веб-орієнтовані); 3) інтерактивний метод вирішення ситуаційних задач; 3) самостійна робота (розв’язання завдань, у тому числі - тестових); 4) індивідуальна науково-дослідна робота здобувачів вищої освіти.
Методи та критерії оцінювання
Види поточного контролю обираються викладачем, який веде семінарські заняття у відповідності з даною програмою. Викладач, який проводить семінарські заняття, виставляє у визначений термін кількість набраних з поточного контролю балів і заносить їх у відповідні документи обліку успішності студентів. У випадку відсутності студента на семінарському занятті з поважних причин, він може відпрацювати пропущене заняття в позааудиторний час впродовж 7 днів після пропущеного заняття в час консультацій викладача. Відпрацювання здійснюється шляхом усного опитування чи виконанням іншого типу завдання, встановленого викладачем. За невідпрацьовані заняття бали не нараховуються. Наприкінці семестру пропущені заняття не відпрацьовуються.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни