Біблеїстика
Освітня програма: ОНП Релігієзнавство 2018
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Біблеїстика
Код дисципліни
ВБ 5.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
-
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні поняття з філософії, етики, естетики та культурології. Володіти філософським категоріальним апаратом; мати уявлення про основні факти з історії світових релігій; мати уявлення про основні особливості догматики і культу світових релігій, їх історичну еволюцію.
Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, релігійних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії з релігієзнавства в аналізі світоглядних проблем і соціально-культурних явищ та процесів; оперувати об’єктивними знаннями з історії релігій та історії культури.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Біблеїстика» висвітлює засадничі питання біблієзнавства, серед яких історія формування біблійного канону; біблійні переклади та видання від найперших до сучасних; особливості й форми функціонування Біблії в іудаїзмі та християнстві; Біблія як об’єкт критики та інтерпретації; історія біблієзнавчих досліджень; вплив біблійних сюжетів, образів, мотивів та символіки на світову та вітчизняну духовну культуру. Курс передбачає вивчення, насамперед, самого тексту Старого Завіту з розглядом історичного та соціо-культурного контексту як описуваних у тексті подій і явищ, і умов, у яких відбувалася формування канону Старого Завіту. Основним текстом, на основі якого передбачається вивчати цей курс, є Синодальний переклад, а в рамках самостійної роботи можливе (і рекомендується) звернення до Септуагінти. Лекційний матеріал зосереджений здебільшого на теоретичних, теоретико-методологічних аспектах і засадничих принципах біблієзнавства як науки і навчальної дисципліни, а питання, що виносяться на семінарські заняття поглиблять і узагальнять здобуті знання з визначених тем.
Рекомендована та необхідна література
1. Головащенко С.І. Біблієзнавство. Вступний курс. К., Либідь, 2001. 496 с.
2. Головащенко С.І. Біблія як предмет популярного вивчення: київська візія кінця ХІХ— початку ХХ ст. (Володимир Рибінський) /С.І. Головащенко// Київська Академія. Випуск 8. Київ, Критика, 2010. С. 44-50.
3. Головащенко С.І. Святе Письмо в Україні (поширення та інтерпретація): києвомогилянська традиція в європейському контексті //Релігійно-філософська думка в
Києво-Могилянській Академії: європейський контекст. Київ, «КМ Академія», 2002. С. 213–250.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі заліку
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни