Риторика
Освітня програма: ОПП Філософія 2020. Денна форма навчання.
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Риторика
Код дисципліни
ДВВ.16
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 12. Вміти викладати власні міркування послідовно, логічно, систематично та аргументовано. ПРН 13. Критично оцінювати власну позицію та знання, порівнювати і перевіряти отримані результати. ПРН 14.Уникати симуляцій, плагіату та інших виявів академічної недоброчесності у сфері професійної діяльності або навчання. ПРН 15. Мати навички ведення інтелектуальних дискусій на засадах діалогу, відкритості й толерантності. ПРН 16.Вміти застосовувати загальногуманітарні та філософські знання в різних сферах життєдіяльності.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історії філософії; основи логіко-семіотичного аналізу мови; типи та
стадії суперечки; види аргументації; правила і типові помилки в текстах аргументативного характеру. 2. Вміти виявляти поняття в текстах різноманітного характеру, проводити логічні операції над ними, будувати міркування відповідно до законів і правил логіки, знаходити помилки в текстах, пов’язаних з їхнім порушенням, робити раціональні висновки з наявної інформації за законами і правилами логіки. 3. Володіти елементарними навичками роботи з фаховою літературою та ведення суперечок різного типу.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Риторика» знайомить студентів із специфікою підходів до тлумачення предмету риторики в історичній перспективі та на сучасному етапі, з модусами публічного виступу, розділами риторики, в яких узагальнено етапи підготовки до ораторської промови. Визначаються стратегія оратора, види промов, типи підготовки до виступу, топіка як сукупність загальних місць, структура ораторської промови, риторичні фігури й тропи, способи запам’ятовування матеріалу промови, специфіка виголошення промови. З’ясовуються логос промови через встановлення видів аргументації у формальному і неформальному підходах, патос і етос через специфіку відповідних аргументів та прийоми переконання на рівні логосу, етосу і патосу.
Рекомендована та необхідна література
1. Андерсон К. Успішні виступи на TED. Рецепти найкращих спікерів. Пер. з англ. – К.: Наш формат, 2016. 2. Колотілова Н.А. Риторика. Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. 3. Конверський А.Є. Критичне мислення. 2-ге вид. перероб. та доп. Підручник для студентів навчальних закладів вищої освіти усіх спеціальностей. – К.: Центр учбової літератури, 2020. 4. Крикун В.Ю. Риторика. Навчальний посібник. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2019. 5. Олійник О. Сучасна ділова риторика. Навчальний посібник. – К.: Кондор, 2010.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі заліку: Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критичний мінімум – 60 балів, передбачена співбесіда з тих питань, які винесено на підсумкову контрольну роботу. Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестрову роботу (мінімум 48, максимум 80 балів) та підсумкової контрольної роботи (мінімум 12, максимум 20 балів).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни