Політична філософія

Освітня програма: ОПП Філософія 2020. Денна форма навчання.

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Політична філософія
Код дисципліни
ДВС.3.02.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 1. розуміти сенс філософії, її місце в системі культури. ПРН 4. Аналізувати та коментувати літературу з філософської, соціокультурної та загальногуманітарної проблематики. ПРН 5. Спілкуватися з професійних питань державною та іноземною мовами усно й письмово, використовувати їх для організації ефективної міжкультурної комунікації; ПРН 13. Критично оцінювати власну позицію та знання, порівнювати і перевіряти отримані результати; ПРН 18. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1.До початку вивчення студенти мають знати специфіку філософських проблем у їхньому стосунку до політики; основні поняття і категорії філософії, основні етапи та характеристики соціально-політичного процесу; основні складові політичної ситуації сучасного світу. 2. Вміти збирати і узагальнювати інформацію щодо досягнень сучасної гуманітарної думки, застосовувати основні терміни і категорії філософії в аналізі цих явищ і процесів, аналізувати дані та ідеї, презентувати результати самостійних завдань. 3. Володіти елементарними навичками вирішення навчальних задач; опрацювання рекомендованої літератури; участі в дискусії, здійснення комунікації в освітньому середовищі.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Політична філософія» належить до переліку вибіркових дисциплін. У межах навчальної дисципліни представлені концептуальна структура, основні ідеї, історичний поступ та сучасні тенденції розвитку однієї з класичних філософських дисциплін - політичної філософії. Тематика політичної філософії з’являється в обширі філософського мислення вже у ранньому періоді його існування. Осмислення держави та цілеспрямованої побудови суспільного ладу зустрічаємо вже у досократичних ученнях. Відтоді феномен політичного та політична діяльність складають постійний предмет філософських зацікавлень. Особливістю підходу до висвітлення політики в даному курсі є розуміння її не просто як окремої сфери життєдіяльності суспільства, а як універсального чинника організації людського буття та соціуму. Відтак в поле розгляду потрапляють не специфічно політичні явища, а все розмаїття суспільних явищ (соціальних, економічних, культурних, інтелектуальних) в їх ефекті політичного.
Рекомендована та необхідна література
1.Арістотель. Політика. - К.: Основи, 2000. 2.Арендт Г. Джерела тоталітаризму. - К: Дух і літера, 2001. 3.Байме К. Політичні теорії сучасності. - К.: Стилос, 2008. 4.Баландьє Ж. Політична антропологія. - Київ: Альтерпрес, 2002. 5.Вебер Макс. Соціологія. Загальноісторичні аналізи. Політика. - К: Основи, 1998. 6.Габермас Ю. Структурні перетворення у сфері відкритості. - Львів: Літопис, 2000. 7.Гантінгтон С. Протистояння цивілізацій та зміна світового порядку. - Львів: Кальварія, 2006. 8.Гоббс Т. Левіафан. - К.: Дух і літера, 2001. 9.Гьофе О. Демократія в епоху глобалізації. - К.: Ш1С-2002, 2007. 10.Дарендорф Р. У пошуках нового устрою. - К.: КМ академія, 2006 11.Канетті Е. Маса і влада. - К. : Альтернативи, 2001. 12.Кастельс М., Хіманен П. Інформаційне суспільство та держава добробуту. - К.: Ваклер, 2006. 13.Класики політичної думки від Платона до Макса Вебера. - К.: Тандем, 2002. 14.Консерватизм. Антологія. - К.: Смолоскип, 1998. 15.Лібералізм: Антологія. - К.: Смолоскип, 2002.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі заліку: Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критичний мінімум - 60 балів, для одержання заліку необхідно обов’язково відпрацювати пропущені теми в письмовій формі та здати/надіслати електронною поштою викладачу, що проводить семінарські заняття. Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестрову роботу (мінімум 48, максимум 80 балів) та підсумкової контрольної роботи (мінімум 12, максимум 20 балів).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни