Метафізика й онтологія
Освітня програма: ОПП Філософія 2020. Денна форма навчання.
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Метафізика й онтологія
Код дисципліни
ННД.5
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 2. Розуміти розмаїття та специфіку філософських дисциплін, знати філософську термінологію. Знати основні етапи, напрямки в історії світової та вітчизняної філософії. ПРН 4. Аналізувати та коментувати літературу з філософської, соціокультурної та загальногуманітарної проблематики. ПРН 6. Мати обізнаність щодо основних напрямів, тенденцій, проблематики сучасної філософії. ПРН 8. Мати обізнаність у головних філософських методах і підходах, розуміти етико-практичну значущість філософського знання. ПРН 10. Мати навички реферування, систематизованого огляду та порівняльного аналізу філософської та загальнонаукової літератури.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати загальні уявлення про теоретичну і практичну філософію; про специфіку філософських проблем у їхньому стосунку до науки, релігії, мистецтва як форм духовного життя людства; про засади критичного осмислення філософських концепцій та про основні варіанти розв’язання філософських проблем. 2. Вміти оперувати основними поняттями теоретичної і практичної філософії стосовно ключових філософських проблем. 3. Володіти елементарними навичками здійснювати різні види дослідницької роботи (анотації, реферати, бібліографії) щодо тематики теоретичної та практичної філософії; належним чином представляти результати проведених досліджень; здійснювати комунікацію в професійному середовищі.
Зміст навчальної дисципліни
Метафізика – фундаментальна філософська дисципліна, завданням якої є пояснення усього сущого, виходячи з першопринцип (буття). Такий підхід забезпечує погляд на множинне суще як на цілісність, враховуючи його граничне розмаїття. Метафізичність притаманна будь-якому переконанню, яке не можна підтвердити досвідом, яке виходить за межі можливого досвіду. Такі філософеми присутні і у буденній свідомості. Отже, є метафізичність і є метафізика філософська. Провідною ідеєю дисципліни Метафізика й онтологія є окреслення головних концептів і тем філософської теорії реальності. Важливість знання головних тем традиційної і сучасної метафізики зумовлена онтологічним контекстом актуальних проблем як теоретичної, так і практичної філософії. Ця важливість стає виразнішою в світлі метафізичного повороту, який стався в останні десятиліття в аналітичній філософії. Сучасна метафізика працює в режимі міждисциплінарних досліджень і прагне бути пунктом перетину онтології, епістемології, філософії свідомості, етики, політичної філософії та філософської теології.
Рекомендована та необхідна література
1.Арістотель. Метафізика. – Х.: Фоліо, 2020. 2.Вітгенштайн Л. Логіко-філософський трактат. К., 2001. 3.Гусєв В.І. Вступ до метафізики. — К., 2002. 4.Декарт Р. Метафізичні розмисли. — К., 2004. 5.Декарт Р. Міркування про метод. — К., 2000. 6.Кант І. Пролегомени. К., 1996 7.Мондін Б. Онтологія і метафізика. Жовква, 2010. 8.Лакс М. Метафізика. – К.: Дух і літера, 2016. – 584 с. 9.Стружевський В. Онтологія. – К.: Інститут релігійних наук св. Томи Аквінського, Дух і літера, 2014.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі іспиту: Іспит у письмовій формі - 24 / 40 балів. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 білів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. Рекомендований мінімум допуску до іспиту – 36 балів. Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 36, максимум 60 балів) та екзаменаційної роботи (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни