Філософія середніх віків та доби відродження

Освітня програма: ОПП Філософія 2021. Заочна форма навчання.

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Філософія середніх віків та доби відродження
Код дисципліни
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
1
Результати навчання
Ознайомлення 3 базовими джерелами та найбільш важливими філософськими проблемами Середніх віків та доби Відродження у контексті актуальних проблем сучасної філософської медієвістики та ренесансології.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1) До початку вивчення цього курсу студенти мають знати періодизацію історії західної філософії та загальні характеристики її розвитку, бути ознайомленими із особливостями філософської думки Античності. 2) Вміти аналізувати інформацію, застосовувати загальнологічні прийоми 1 методи пізнання та міркування, рефлексивно читати філософські джерела. Використовувати основні форми письмової та усної презентації результатів навчання (писати аналітичні та реферативні огляди першоджерел, есеї на задану тему, робити доповіді). 3) Володіти елементарними навичками пошуку та систематизації інформації, зокрема електронних ресурсів, оцінювання джерел інформації, навичками активного слухання, роботи в малих групах над проблемними завданнями, загальними засадами аргументації та ділової комунікації.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Філософія Середніх віків та доби Відродження » » належить до переліку обов'язкових дисциплін та викладається у другому семестрі підготовки бакалаврів напряму «Філософія». Дисципліна знайомить студентів з періодизацією, особливостями та основними постатями філософії Середніх віків та доби Відродження. Дисципліна складається з двох частин. У першій частині основна увага приділяється філософії Середніх віків, зокрема, християнській філософії від латинської патристики до схоластики, робиться огляд східних впливів на становлення європейської середньовічної традиції, контексти розрізнення філософії «латинського Заходу», візантійської та арабської середньовічних філософських традицій. Розглядаються проблеми філософської теології, епістемології, етики та естетики у працях провідних середньовічних мислителів. Друга частина курсу присвячена філософії доби Відродження. Розглядається філософія італійських гуманістів та філософія Північного Ренесансу. Акцентується увага на впливах доби Відродження на подальший поступ філософії.
Рекомендована та необхідна література
. Абеляр ПП. Історія моїх страждань. Львів, 2004. . Алєксандрова O. В. Філософія Середніх віків та доби Відродження. К., 2002. . Ансельм Кентерберійський. Монологіон. Прослогіон. Львів, 2012. . Боецій Северин. Розрада від філософії / Пер. з лат. А.Содоморри. К., 2002. . Бонавентура. Путівник мислі до Бога. Львів, 2014. . Історія філософії: Підручник / За ред. В.І. Ярошовця. К., 2010. . Історія філософії. Словник / за заг. редакцією д.ф.н., проф.В.І.Ярошовця. К., 2012. . Мак'явеллі Н. Флорентійські хроніки; Державець. Харків, 2007. . Роттердамський Еразм. Похвала глупоті. Домашні бесіди. К., 1993. . Святий Августин. Сповідь / Пер. Ю.Мушака. К., 1999. . Тома Аквінський. Компендіум теології. К., 2011. - Філософія: історія, суспільство, освіта / Л.В.Губерський, В.Г.Кремень, В.В. Ільїн. К., 2011. . The Cambridge Companion to Medieval Philosophy / ed. by A.S.McGrade. Cambridge, 2003. . The Cambridge Companion to Renaissance Philosophy / ed. by J.Hankings. Cambridge, 2007.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи та критерії оцінювання
1. Усна відповідь: 5 балів - студент у повному обсязі володіє навчальним матеріалом, вільно та аргументовано його викладає, глибоко та всебічно розкриває зміст поставленого завдання, використовуючи обов'язкову та додаткову літературу, 3 бали - студент у достатньому обсязі володіє навчальним матеріалом, вільно його викладає, але не вистачає аргументації в поясненнях, в основному розкриває зміст поставленого завдання, використовує обов'язкову літературу. Допускаються несуттєві неточності, 2 бали - студент не в повному обсязі володіє матеріалом, фрагментарно та поверхово його викладає, недостатньо розкриває зміст поставлених питань, не спирається на необхідну навчальну літературу. У відповіді є суттєві неточності; 2. Доповнення / дискусія: 2 бали - доповнення змістовне, грунтовне, конструктивно доповнює обговорення теми, 1 бал — доповнення містить інформацію, що суттєво не розширює дискусію;
Мова викладання
Філософія середніх віків та доби відродження

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни