Освітня програма: ОПП Філософія 2021. Заочна форма навчання.
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
1
Результати навчання
Знати хронологію історичних етапів розвитку науки і техніки та їх особливості. Знати Характеристику загального соціокультурного контексту історичних етапів розвитку науки, його впливу на зміни статусу та дослідження призначення науки в суспільстві.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення студенти мають знати специфіку філософських проблем у їхньому стосунку до науки, релігії, мистецтва; основні поняття і категорії філософії, основні уявлення про структуру світогляду, структуру теоретичної і практичної діяльності людини.
2. Вміти збирати і узагальнювати інформацію щодо історичних досягнень науки і техніки, застосовувати основні терміни і категорії філософії в аналізі культурно- історичних явищ та процесів, застосовувати основні логічні методи, аналізу і синтезу, індукції і дедукції; пояснювати сутність феномену науки, її ролі у людському житті.
3. Володіти елементарними навичками вирішення навчальних задач; опрацювання рекомендованої літератури; здійснення комунікації в освітньому
середовищі.
Зміст навчальної дисципліни
Перша частина курсу присвячена розгляду і аналізу проблематики переднауки, пов'язаної з практичними джерелами виникнення та розвитку людських знань, формування наукових знань і особливостям наукового знання у порівнянні з іншими типами знання; образам науки в культурі; античній науці (наука в давньогрецькій культурі; наукове знання і технічні мистецтва еллінізму й Риму), Середнім вікам в історії науки (раннє середньовіччя (У -XI ст.) і пізнє середньовіччя (XII - XIV ст.), науці епохи Відродження.
Друга частина курсу присвячена історії сучасної науки, її формуванню та етапам розвитку: формування класичної науки Нового часу (Галілеєвий і Ньютоновий період), наука Просвітництва (XVIII ст.), технічний прогрес і наукове знання XIX CT. , науково- технологічний прогрес ХХ ст. і досягнення сучасної науки (ХХІ ст.). Особливо акцентовано на особливостях розвитку науки в Україні XVII - ХХ ст.
Рекомендована та необхідна література
1. Шашкова Л.О. Тексти лекцій до вивчення дисципліни та інші матеріали розміщені на сайті філософського факультету на платформі електронного навчання e-learning
2. http: //www.e-philosophy.kiev.ua
3. Пікашова Т.Д., Шашкова Л.О. Основи історії науки i техніки. Навч. посібник. - Київ, ІЗНМ. - 1997. - 399 с.
4. Вайнберг Стівен. Пояснюючи світ. Історія сучасної науки / Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. - 352 с.
5. Історія європейської цивілізації. За редакцією Умберто Еко. Близький Схід. - Харків, «Фоліо», 2016. - 1310 с.
6. Історія європейської цивілізації. За редакцією Умберто Eko. Рим. - Харків, «Фоліо»,
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття
Методи та критерії оцінювання
Мова викладання
Історія науки і техніки
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни