Софійність київського християнства

Освітня програма: ОПП Релігієзнавство 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Софійність київського християнства
Код дисципліни
ВБ. 2.4
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
5.Знати і застосовувати у професійній діяльності основні поняття, теорії та методи релігієзнавства. 7. Збирати, аналізувати, систематизувати й інтерпретувати факти, пов’язані з розвитком релігій та конфесій, використовувати їх для розв’язання складних завдань у спеціалізованих сферах професійної діяльності. 12. Презентувати власний погляд у відкритих дискусіях з релігієзнавчої проблематики. 14. Мати навички виконання наукових досліджень у галузі релігієзнавства у складі групи, оцінювати їх результати і аргументувати висновки за результатами досліджень.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають відповідати загальним вимогам до знань та вмінь, що висуваються при навчанні у закладах вищої освіти. Вміти орієнтуватися в особливостях історико-релігійного контексту становлення київського християнства та його особливостях, вміти застосовувати софійну традицію києвохристиянської спадщини в аналізі розвитку православ’я та унійних процесів в Україні, обґрунтовувати власну світоглядну позицію відносно софійної методології, використовувати інформаційні та комунікаційні технології. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією, критичного ставлення та прогнозування стосовно софійності київського християнства як теоретичного осмислення філософського-богословської самодостатності; використання іншомовних фахових інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Софійність київського християнства» належить до дисциплін вільного вибору студентів та викладається у VІI семестрі бакалаврату. Зорієнтована на вивчення предмету, структури та історії софійної традиції античності, гностицизму, неоплатонізму, Старозаповітних і Новозаповітних текстів, а також на релігієзнавчий аналіз софійних особливостей київського християнства - таких як ранньохристиянська орієнтація, євангелізм, паулінізм, патріотичність; роль релігії в житті суспільства і окремої людини, сутність християнства як явища духовної культури, історія різних конфесій і їх взаємних стосунків, софійний досвід власного народу та сучасні проблеми релігійного життя в українському суспільстві. Вивчення курсу передбачає з’ясування с точки зору релігієзнавчої науки питань походження та еволюції софійного вчення, його основних інтерпретацій в історіїї культури і християнського віровчення на основі теологічних, філософських, наукових концепцій та підходів.
Рекомендована та необхідна література
1. Абрамович Д.І. Києво-Печерський патерик. Репринтне видання. – К.: Час, 1991. - 280 с. 2. Аверинцев С.С. Концепція Софії і значення ікони // Софія - Логос. Словник. - К.: Дух і літера, 1999. - С. 6-13. 3. Брайчевський М.Ю. Літопис Аскольда. - К.: Український центр духовної культури, 2001. - 132 с. 4. Брайчевський М. Утвердження християнства на Русі. - К.: Наукова думка, 1988. - 261 с
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі заліку
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни