Сучасні виставково-експозиційні практики

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Сучасні виставково-експозиційні практики
Код дисципліни
ДВС.3.04
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
1
Результати навчання
Вміти: Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. Виявляти, перевіряти та узагальнювати інформацію щодо різноманітних контекстів культурної практики, визначати ступінь їх актуальності із застосуванням релевантних джерел, інформаційних, комунікативних засобів та візуальних технологій. Інтерпретувати культурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) з використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту. Розпізнавати та класифікувати різні типи культурних продуктів, визначати їх якісні характеристики на основі комплексного аналізу. Здійснювати експертну оцінку культурних об’єктів за заданими критеріями та надавати рекомендації щодо їх соціальної актуалізації. Обґрунтовувати, розробляти та реалізовувати культурні події та проекти з дотриманням законодавства та у відповідності до визначених мети та завдань.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; етапи та специфіку розвитку художньої сфери, мати базові знання з курсів, «Естетика», «Історія світової культури», «Історія української культури і філософії», «Культурні інститути та культурна політика», «Соціологія культури і мистецтва». 2. Вміти на основі отриманих у рамках навчання знань, орієнтуватися в основних етапах та змістовній специфіці виставково-експозиційної діяльності, історії формування музеїв та провідних ярмарок і бієнале, аналізувати основні принципи побудови експозицій та визначати їх риси, вміти створювати власні виставкові проекти й чітко орієнтуватися в основних етапах їх формування. 3. Володіти елементарними навичками аналізу різних етапів становлення виставково-експозиційних практик, класифікації видів виставок, формування концепції заходу, планування основних етапів реалізації виставки, підбору творів до експозиції.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1. Історія формування музейно-виставкової сфери й експозиційна практика. 1. Історія становлення музейної практики. 2. Венеційська бієнале: особливості функціонування з 1895 р. до наших днів. 3. Комерційні ярмарки та концептуальні виставки сучасності. 4. Музейні експозиції: принципи організації. 5. Класифікація художніх виставок та їх особливості. 6. Практичні основи організації виставок. 7. Українські виставкові проекти: аналіз основних принципів реалізації. Частина 2. Практика музейно-виставкової сфери та експозиційної діяльності. 8. Сучасний стан арт-ринку в умовах глобалізації. Специфіка функціонування культурних інституцій в сучасному арт-просторі. 9. Кураторство та арт-менеджмент: основні форми діяльності в експозиційно-виставкових практиках. 10. Створення, структурування та стратегії розвитку арт-організацій у сфері культури. 11. Культурна місія та стратегічний мотив як необхідні передумови для втілення успішних виставкових проектів.
Рекомендована та необхідна література
Гагоорт Г. Менеджмент мистецтва. Підприємницький стиль. Львів: Літопис, 2008. – 360 с. Пекар В. Основи виставкової діяльності. – К., «Евроиндекс», 2009. Петрова І. В.Дозвілля в зарубіжних країнах: Підручник Київ: Кондор, 2009. 406 с. Петрова І.В. Проектування в соціально-культурній сфері. Київ, 2007. 372 с. Рутинський М. Й., Стецюк О. В. Музеєзнавство: Навч. посіб. - К.: Знання, 2008. – 428 с. Салата О.О. Основи музеєзнавства: навчально-методичний посібник / О.О. Салата – Вінниця : ТОВ «Нілан-ЛТД», 2015. – 164 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 24 / 42 балів 2. Самостійна робота (дослідження мистецького твору): 24 / 38 балів 3. Контрольна робота: 12 / 20 балів Підсумкове оцінювання у формі заліку: підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестрову роботу (мінімум 48, максимум 80 балів) та підсумкової контрольної роботи (мінімум 12, максимум 20 балів).
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Світлана Петрівна Стоян
Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра етики, естетики і культурології
Філософський факультет