Філософська антропологія

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Філософська антропологія
Код дисципліни
ДВВ.10
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: Предмет, методи, теоретичні основи філософської антропології. Основну проблематику філософської антропології та критично її осмислювати. Новітні концепції філософської антропології. Вміти: Демонструвати знання спеціалізованої літератури із філософської антропології. Пояснювати умови формування філософської антропології. Пояснювати варіативність сучасних концепцій філософської антропології. Комунікація: Демонструвати здатність до вільної комунікації мовою навчання. Використовувати знання іноземних мов для читання філософської літератури в підготовці до семінарських занять. Брати участь у фахових дискусіях в процесі аудиторної роботи. Автономність і відповідальність: Самостійно шукати та критично опрацьовувати літературу із філософської антропології, вільно володіти методами обробки, аналізу та синтезу наукової інформації. Демонструвати можливості до подальшого навчання з високим рівнем автономності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати: Концептуальні знання з теоретичної і практичної філософії. Специфіку філософських проблем, особливості взаємин філософії з наукою, релігією, мистецтвом. Критичне осмислення сучасних філософських концепцій. Сутності й типи наукової раціональності. Онтологічні, гносеологічні, аксіологічні, антропологічні, феноменологічні константи та орієнтири. 2. Вміти: Здійснювати аналітично-дослідну роботу. Збирати та інтерпретувати наукову інформацію. Формувати філософську експертну думку. Полемізувати стосовно ключових філософських проблем. Розуміти природу онтологічних, гносеологічних, антропологічних, соціальних, культурних, правових, політичних, мовних та історичних явищ. Давати оцінку стану і тенденціям розвитку сучасної культури. 3. Володіти: Елементарними навичками розв’язувати складні задачі та практичні проблеми. Здійснювати різні види дослідницької роботи. Належним чином представляти результати проведених досліджень.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1. Предмет філософської антропології Місце і роль філософської антропології в системі філософського й гуманітарного знання Три кола уявлень про людину: раціональна реконструкція історії антропологічних поглядів Винайдення суб’єктивності Філософія підозри як теоретичне тло філософської антропології Частина 2. Заснування філософської антропології у творах Шелера, Плеснера, Ґелена Фундаментальна онтологія Гайдеґера та філософська антропологія Політична антропологія Ганни Арендт Несвідоме, відчуження і репресія в людському бутті (Маркс, Фройд, Фром, Маркузе) Інтерсуб’єктивність і тілесність як виміри людського буття (Гусерль, Сартр, Мерло-Понті) Людське буття як діалог (Бубер) і як відповідь (Вальденфельс)
Рекомендована та необхідна література
Арендт Г. Становище людини. – Львів: Літопис, 1999. Бубер М. Я і Ти. – К.: Дух і Літера, 2012. Вальденфельс Б. Топографія Чужого: студії до феноменології Чужого – К.: ППС-2002, 2004. Гейзінга Й. Homo Ludens. – К.: Основи, 1994. Гелен А. О систематике антропологии // Проблема человека в западной философии. - М.: Прогресс, 1988. Гуссерль Э. Картезианские размышления. – Санкт-Петербург: Наука; Ювента, 1998.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання у формі заліку: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів), яка визначається як сума (проста або зважена) балів за систематичну роботу впродовж семестру. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру. Таким чином, підсумкова оцінка складається із суми семестрової кількості балів та підсумкової контрольної роботи.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет