Загальна та соціальна психологія

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Загальна та соціальна психологія
Код дисципліни
ДВС.З.01.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: Головні проблеми та методи соціальної психології. Засоби розвитку групи та динамічні процеси в малій групі. Проблеми групової згуртованості, лідерства та керівництва в малих групах. Вміти: Здійснювати оцінку результатів пізнавальної науково-професійної діяльності та її регулювання, будувати і втілювати ефективну стратегію саморозвитку та професійного самовдосконалення. Визначати причини виникнення та розв’язання конфліктів у групі. Комунікація: Презентувати результати проведених досліджень та здійсненої самостійної роботи у вигляді доповідей, повідомлень, презентацій. Вести полеміку стосовно питань організації та здійснення основних напрямів та тенденцій наукового пошуку з використанням потенціалу фундаментальних наук та сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Автономність та відповідальність: Нести відповідальність за достовірність проведених досліджень та екстраполювати психологічні знання на широке коло процесів дослідницько-інноваційної діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати: Предмет та головні категорії соціальної психології. Головні теоретичні підходи до аналізу соціально-психологічних явищ. Методи соціально-психологічних досліджень. Соціально-психологічні особливості великих груп (організованих та неорганізованих). Динамічні процеси, що відбуваються в малій групі. Причини виникнення конфліктів та способи їх попередження та розв’язання. 2. Вміти: Аналізувати та пояснювати соціально-психологічні явища. Адекватно застосовувати методи соціально-психологічних досліджень. Виявляти причини конфліктів у організаціях та вести пошук шляхів їх попередження та розв’язання. Аналізувати явища лідерства та керівництва. Аналізувати поведінку особистості в масових скупченнях людей. 3. Володіти: Елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією. Критичним ставленням та прогнозуванням стосовно соціальних, політичних подій та явищ. Використанням іншомовних фахових інформаційних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Тема 1. Соціальна психологія як наука. Методи соціальної психології. Тема 2. Спілкування як сприймання та розуміння людьми один одного. Тема 3. Спілкування як взаємодія. Контрольна робота. Частина 2. Соціальна психологія груп та особистості. Тема 4. Загальні тези психології малих груп. Тема 5. Поняття про групову динаміку, її процеси та механізми. Утворення та розвиток малої групи. Тема 6. Психологічна феноменологія конфлікту. Тема 7. Лідерство і керівництво в малих групах. Проблема прийняття групового рішення.
Рекомендована та необхідна література
1. Коваленко А.Б., Корнєв М.Н. Соціальна психологія. – К., 2006. 2. Корнєв М.Н., Коваленко А.Б. Соціальна психологія. К., 1995. 3. Москаленко В.В. Соціальна психологія. Підручник. – К.:, 2008. – 688 с. 4. Москаленко В.В. Психологія соціального впливу. Навч. Пос. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 448 с. 5. Орбан-Лембрик Л.Е. Соціальна психологія: Навч. посібник. – К.: Академвидав, 2005. – 448 с. 6. Пасічник І.Д., Кралюк П.М. Український месіанізм: моногр. / І.Д. Пасічник, П.М. Кралюк. – К.: КНТ, 2015. – 220 с. 7. Психологія мас: навчальний посібник / автор-упорядник Я.С. Кальба. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан. 2012. – 208 с. 8. Собченко О.М. Психологія впливу: навчальний посібник. / Собченко О.М. – К.: Кондор-Видавництво, 2013. – 158 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання семестрової роботи: 1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах – 21 / 35 балів 2. Контрольна робота - 9 / 15 балів 3. Самостійна робота - 18 / 30 балів Загальна семестрова оцінка складається із балів, отриманих за 1) аудиторну роботу (усні доповіді, доповнення та участь в дискусіях на семінарах), 2) контрольну роботу, 3) самостійну роботу. Всі види робіт в семестрі мають в підсумку: - в максимальному вимірі 80 балів - в мінімальному вимірі 48 балів Підсумкова контрольна робота в письмовій формі – 12 / 20 балів
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Георгій Ревмирович Дубровинський
Кафедра соціальної психології
Факультет психології

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра соціальної психології
Факультет психології