Прикладна культурологія та візуальна антропологія

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Прикладна культурологія та візуальна антропологія
Код дисципліни
ДВС.3.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати: визначення та завдання візуальної антропології; місце візуальної антропології серед гуманітарних дисциплін; історичні підходи до класифікації візуальних практик; специфіку прикладної культурології; основи візуальної антропології та методи прикладної культурології; основні напрямки розвитку прикладної культурології. Вміти: застосовувати теоретичні знання прикладної культурології до аналізу джерел; здійснювати експертну оцінку проблем візуальної антропології; ідентифікувати культурні джерела та використовувати відповідні методи; збирати, обробляти, організовувати, узагальнювати, популяризувати соціокультурну інформацію. Комунікація: використовувати знання іноземних мов для аналізу інформаційних ресурсів; презентувати результати досліджень; логічно та аргументовано представляти знання та брати участь у дискусіях. Автономність та відповідальність: вирішувати комплексні завдання, пов’язані з верифікацією результатів досліджень.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення курсу студенти мають: знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; знати модерністські теорії та методи культурологічних досліджень; знати базові етапи розвитку історії соціокультурних практик; знати основні культурологічні поняття та категорії. Вміти: збирати, інтерпретувати та аналізувати інформацію про феномени та явища культури, культурні процеси, соціокультурні інститути; застосовувати терміни, категорії й класифікації культурології в аналізі соціально-культурних явищ та процесів; виявляти сучасні тенденції співіснування культур у різних контекстах. Володіти: елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; навичками критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, економічних, культурно-мистецьких подій та явищ; навичками використання іншомовних фахових культурологічних інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Тема 1. Прикладна культурологія як галузь наукового знання Тема 2. Основні механізми та технології прикладної культурології в сфері збереження та трансляції культурних цінностей Тема 3. Культуротворчий потенціал особистості в контексті прикладної культурології Тема 4. Культуротворчі практики сучасності Тема 5. Інформаційне суспільство та культура Тема 6. Прикладна культурологія як сфера професійної діяльності Самостійна робота: Презентація (за вільним вибором студента) Частина 2. Візуальна антропологія Тема 1. Методологічні настанови та предметна сфера поля візуальної антропології Тема 2. Візуальні практики Премодерну: зір в контексті синкретизму чуттєвого та раціонального Тема 3. Шаманізм як практика екстатичного бачення Тема 4. Практики «одомашнення образу» Тема 5. Режими бачення неолітичної революції Тема 6. Візуальні практики писемності та специфіка їх комунікації Тема 7. Видовище як базова візуальна практика Античності Тема 8. Візуальна антропологія он-лайн спільнот Самостійна робота: Відео-презентація (за вільним вибором студента)
Рекомендована та необхідна література
1. Культурологія. Підручник для навчаль­них закладів / кол. авторів; за ред. А. Є. Конверського; – Харків: Фоліо, 2013. – 863с. 2. Павлова О.Ю., Тормахова А.М. Візуальні практики та комунікація: курс лекцій. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2018. – 223 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання семестрової роботи: 1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах – 36 / 60 балів 2. Самостійна робота (презентація No1) - 6/ 10 балів 3. Самостійна робота (презентація No2): – 6/10 балів 4. Підсумкова контрольна робота в письмовій формі – 12 / 20 балів Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (усні доповіді, доповнення та участь в дискусіях на семінарах) та за самостійні роботи (презентації, відео-презентації). Всі види робіт за семестр мають у підсумку: - в максимальному вимірі 80 балів - в мінімальному вимірі 48 балів
Мова викладання
українська