Науковий образ світу

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Науковий образ світу
Код дисципліни
ННД.14
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1.1 Знати особливості наукового образу світу, наукових методів дослідження, розвиток уявлень про світ від стародавніх часів до сучасності. 1.2 Знати основи функціонування сучасних сенсорних систем та розуміти їх важливість для суспільства. 1.3 Розуміти міждисциплінарний зв’язок та його важливість у сучасній науці. Розуміти взаємозв’язок природи та технологій, знати приклади застосування новітніх досягнень науки для потреб суспільства, медицини та приклади запозичення ідей у природи для сучасних технологій. 1.4 Знати та розуміти напрямки сучасного розвитку науки та технологій, вміти наводити приклади новітніх наукових розробок та пояснити їх принцип роботи, переваги та можливі загрози чи недоліки. 2.1 Вміти аналізувати сучасний стан науки та технологій, розуміти їх проблеми та загрози для суспільства. Установлювати зв’язок культурологічного знання з методами та технологіями.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики розвитку історико-культурного процесу, основні культурологічні поняття та категорії; 2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; 3. Володіти навичками сприйняття та аналізу положень джерел; розуміти зв’язки між природою та державою.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1. Основи фізичного образу світу Вступ. Знання про світ та світ знань. Особливості формування наукового образу. Науковий образ світу від стародавніх часів до сучасності. Всесвіт. Планети. Фізична картина світу. Життя. Людина. Розум. Частина 2. Сучасні наукоємні технології Міждисциплінарність як основа сучасного наукового образу світу. Науки про напівпровідникові сенсори. Полімери та їх практичне застосування в сучасних дослідженнях. Тестова контрольна робота. Проблеми сучасної енергетики. Воднева енергетика. Нетрадиційні джерела енергії. Сучасний стан робототехніки. Вплив розвитку робототехніки на розвиток культурологічної сфери. Нанотехнології, їх зв’язок з природою та біомедициною. Біоніка та біоміметика. Аналіз сучасного стану науки та технологій. Перспективи розвитку науки і техніки. (Підготовка реферату). Сучасні інформаційні технології для науки та навчання. Проблеми та загрози нових технологій.
Рекомендована та необхідна література
1. Анісімов І.О. Синергетика: підручник / І.О. Анісімов. – К.: ВПЦ «Київський університет», 2014. – 551 с. 2. Грицик В. Екологія довкілля. Охорона природи: навчальний посібник / В. Грицик, Ю. Канарський, Я. Бедрій. – К.: Кондор, 2009. – 292 с 3. Карпов Я.С. Концепції сучасного природознавства: підручник / [Я.С. Карпов, В. В. Кисельник, В. Г. Кремень та ін.] – К.: Професіонал, 2004. – 496 с 4. Ніконова В.В. / Довідник з курсу «Науковий образ світу». —Київ: 2018. – 56 с. http://rex.knu.ua/wp/wp-content/uploads/2018/03/V-Nikonova-Dovidnyk-z-kursu-NOS- 2018.pdf 5. Скришевський В.А. Фізичні основи напівпровідникових хімічних сенсорів, Навчальний посібник, ВПЦ Київський університет, 2006. 6. Титко Р., Калініченко В.М. Відновлювальні Джерела Енергії (досвід Польщі для України).: Навчальний посібник. – Варшава: OWG, 2010 - 530 с. 7. Атлас енергетичного потенціалу відновлювальних та нетрадиційних джерел енергії України, 2001.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція. Самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
1. Контрольна робота (тест) - 18/ 30 балів 2. Самостійна робота (Реферат) - 24 / 40 балів 3. Письмова (тестова робота) -18/30 балів
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Сусь Богдан Богданович
Нанофізики конденсованих середовищ
Інститут високих технологій

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Нанофізики конденсованих середовищ
Інститут високих технологій