Проблема національної ідентичності в українській літературі

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Проблема національної ідентичності в українській літературі
Код дисципліни
ВБ 3.3
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру. 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. 8. Інтерпретувати культурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) з використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту. 13. Презентувати знання про культуру відповідно до спеціалізації представників різних професійних груп та здобувачів освіти.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історико-культурного процесу в Україні та світі; історію української літератури, історію української та зарубіжної філософії. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо культурних процесів та подій; аналізувати соціокультурні процеси, виявляти основні тенденції міжкультурної взаємодії в умовах глобалізації та міжкультурного діалогу, розкривати соціальний вплив літературних образів; визначати закономірності та основні тенденції розвитку соціальних процесів на основі засадничих для певного суспільства в конкретно-історичному вимірі цінностей, ідей та прагнень; Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних, соціальних та культурних подій та явищ; використання та інтерпретації культурологічних, соціологічних, філософських джерел та літературних образів.
Зміст навчальної дисципліни
Частина 1. «Історія й теорія націєтворення». Поняття «нація» як визначальна характеристика ідентифікаційного дискурсу. Основні теорії націй. Культурний та політичний виміри національної ідентичності. Стратегії формування національної ідентичності. Українська національна ідентичність. Національна ідентичність у глобальному світі. Частина 2. «Українська література як засадничий чинник формування національної ідентичності». Польсько-українські літературні взаємини у ХVІ–ХVІІ ст. Ідейне спрямування українського літературного процесу у ХVІІІ ст. Роль І. Котляревського та котляревщини у процесі тематизації української національної ідентичності. Образ України в українському та польському романтизмі. Феномен Т. Шевченка. Феномен національної літератури. Ідейні інтенції національного самовизначення в українській літературі 20-х рр. ХХ ст. Шістдесятництво. Проблема національної ідентичності в сучасній українській літературі.
Рекомендована та необхідна література
Грабович Г. До історії української літератури: Дослідження, есе, полеміка. К.: Основи, 1997. 608 с. Ґібернау М., Ідентичність націй. К.: Темпора, 2012. 303 с. Винайдення традиції / Пер. з англ., наук. ред. М. Климчук ; ред. Е. Гобсбаум, Т. Рейнджер. К. : Ніка-Центр, 2005. 448 с. Націоналізм. Антологія / упоряд. О. Проценко, В. Лісовий ; літ.ред. Л. Білик. [2-ге вид. перероб. і доп.] К. : Смолоскип, 2000. 858 с. Єфремов С. О. Історія українського письменства. К.: Femina, 1995. 538 с. Літературна дефіляда. Сучасна українська критика про сучасну українську літературу. Київ: Темпора, 2012. 542 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 21 / 35 балів 2. Самостійна робота №1 (розробка авторської стратегії формування національної ідентичності): 9 / 15 балів 3. Самостійна робота №2 (авторське есе): 9 / 15 балів 4. Самостійна робота №3 (авторське есе): 9 / 15 балів. Підсумкове оцінювання у формі заліку: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру та залік. Залікова оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 10 балів, що в загальному підсумку дає 20 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни