Культурна географія
Освітня програма: ОПП Культурологія 2020
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Культурна географія
Код дисципліни
ВБ 4.3
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного
характеру. 4. Знати та розуміти теоретичні підходи до визначення культури, її проявів та форм існування. 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. 13. Презентувати знання про культуру відповідно до спеціалізації представників різних професійних груп та здобувачів освіти.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати сутність географії культури як наукового міждисциплінарного напрямку з географічних досліджень про культуру, її теорії, закони та закономірності; сутність географії культури як науки про геопросторові закономірності буття культури; особливості розвитку світової культури, внесок давніх цивілізацій у світову культурну спадщину; особливості традиційної культури народів світу; українську традиційну та сучасну культуру.
2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, культурних процесів та подій; визначити основні риси господарсько-культурного типу етносів, ареали їх поширення; знайти взаємозв’язок між типами ландшафтів та специфічними рисами традиційної матеріальної та екологічної культури етносу.
3. Володіти елементарними навичками роботи у пошукових Internet-системах, здатністю отримувати та аналізувати інформацію з різних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Частина курсу 1. Культура як об’єкт географічного дослідження. Розвиток геокультурних досліджень в світі і в Україні. Наукові школи. Предмет географії культури. Функціональна модель. Культурогенез: просторово-часовий вимір (етапи еволюційного розвитку, культурні дифузії). Геопросторові особливості формування традиційної культури (ГКТ). Частина курсу 2. Географія елементів матеріальної культури: загальні закономірності (харчування, житло, одяг. Географія елементів духовної культури. Лінгвогеографія. Географія релігій світу.
Географія паломництва в світі і в Україні. Геокультурне районування світу.
Рекомендована та необхідна література
Культура і побут населення України.Навч.посібник-К.,1991
Любіцева О.О., Романчук С.П. Паломництво та релігійний туризм. Навч.посібник.-К.:-Альтерпрес,2011.-416с.
Любіцева О.О., Кочеткова І.В. Географія культури і релігії. Програма і методичні рекомендації для студентів спеціальності 106-географія. – К., ТОВ «АНВА-ПРІНТ», 2020.-24 с.
Павлов С.В., Мезенцев К.В., Любіцева О.О. Географія релігій /Навч.посібник.-К.: «АртЕк», 1998.-504 с.
Пономарьов А.П. Українська етнографія. Курс лекцій.-К.,1994
Ровенчак І.І. Географія культури: проблеми теорії, методології та методики дослідження: Монографія.- Львів: Вид.центр ЛНУ ім.. Івана Франка, 2008.-240 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення: 21 / 30 балів
2. Самостійна робота: 20 / 40 балів
3. Тестове завдання: 7/10 балів
4. Підсумкова контрольна робота: 12 / 20 балів
Підсумкове оцінювання у формі заліку: підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестрову роботу (мінімум 48, максимум 80 балів) та підсумкової контрольної роботи (мінімум 12, максимум 20 балів).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни