Історія культурологічних вчень
Освітня програма: ОПП Культурологія 2020
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Історія культурологічних вчень
Код дисципліни
ОК 15
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного
характеру. 4. Знати та розуміти теоретичні підходи до визначення культури, її проявів та форм існування. 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. 7. Розуміти чинники культурної динаміки, принципи періодизації культурних процесів, їх специфічні риси та характеристики. 8. Інтерпретувати культурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) з використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіння знаннями, вміннями та навичками, передбаченими навчальними курсами «Вступ до спеціальності», «Історія світової культури», «Історія філософії».
Зміст навчальної дисципліни
Методологічні аспекти культурології. Міфологія як феномен культури. Релігія як явище культури. Становлення культурологічної теорії. Еволюціоністська концепція культури. Дифузіонізм і теорія «культурних кіл». Функціоналізм Б.Малиновського та А.Радкліф-Брауна. Джерела та витоки психологічної антропології. Історична етнологія Ф.Боаса. Школа «культура і особистість». Ігрова концепція культури. Інтерпретативна антропологія. Особливості розвитку американської культурологічної думки в другій половині ХХ ст. Становлення історико-культурної думки в Україні. Феноменологія культури. Структуралізм і дослідження культури. Основні концепції дослідження міфу в ХІХ-ХХ ст. Футурологічні концепції в культурології.
Рекомендована та необхідна література
Культурологія. Базовий підручник. Конверський А.– Харків. Фоліо. 2013. Івашина О. Загальна теорія культури. Навчальний посібник. – К. 2008. Парахонський Б. Погорілий О. Культурологія. Навчальний посібник. – К.2003. Скуратівський В. Історія і культура. – К. 1996. Вебер М. Протестантська етика і дух капіталізму. – К.2018. Хейзинга Й. Homo ludens. – К.,1994. Дельєж Р. Нариси з історії антропології. – К.2008. Гірц.К. Інтерпретація культур. – К. 2013.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 45 / 75 балів
2. Самостійна робота (есе): 5/10 балів
3. Контрольна робота: 10/ 15 балів
4. Іспит у письмовій формі: 24 / 40 балів
Підсумкове оцінювання у формі іспиту: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру та іспит.
Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 балів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни