ІСТОРІЯ НАУКИ І ТЕХНІКИ
Освітня програма: ОПП Культурологія 2020
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
ІСТОРІЯ НАУКИ І ТЕХНІКИ
Код дисципліни
ВБ 11.3
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру.
ПРН 6. Виявляти, перевіряти та узагальнювати інформацію щодо різноманітних контекстів культурної практики, визначати ступінь їх актуальності із застосуванням релевантних джерел, інформаційних, комунікативних засобів та візуальних технологій.
ПРН 7. Розуміти чинники культурної динаміки, принципи періодизації культурних процесів, їх специфічні риси та характеристики.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати: основні етапи та характеристики історико-культурного процесу; основні історичні етапи розвитку матеріальної і духовної культури та їхні основні здобутки; основи філософії, знання про специфіку філософських проблем у їхньому стосунку до науки, культури, релігії, мистецтва.
2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо наукових здобутків певної історичної епохи; вирізняти особливості функціонування в системі культури певної історичної епохи; вирізняти особливості наукових знань в системі знань людини про світ; застосовувати основні методи загальної історії культури до аналізу наукових здобутків.
3. Володіти елементарними навичками вирішення навчальних задач; опрацювання рекомендованої літератури; здійснення комунікації в освітньому середовищі; самостійної роботи.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Історія науки і техніки» знайомить студентів з загальною історією науки, а також розвитком наукових знань в окремих галузях природничих, соціальних, гуманітарних, технічних наук відповідно до конкретних історичних етапів. Оскільки історія науки — це оповідь про минуле, то з’ясовуються форми цієї оповіді, які є різноманітними: основними є хронологічна історія науки та історія ідей (ця можливість досліджується історіографією науки). Кожна з них виконує певну функцію, відповідає тій чи тій потребі науки і науковців. Тому в межах дисципліни водночас викладається хронологічна історія конкретних галузей науки і загальна та соціальна історія науки, які включають вивчення соціокультурної зумовленості історичних періодів розвитку науки, закономірностей прирощення наукового знання на різних історичних етапах. Особлива увага приділена висвітленню і аналізу проблем стосунку наука і культури, науки і філософії, засадам критичного осмислення філософією проблематики науки, а також впливу соціально-культурного контексту на розвиток науки. Особлива увага спрямована на опанування інтелектуального багатства світової наукової культури, яке зберігається в історії людства та на якому ґрунтується сучасна наука, яке також необхідне для вивчення історії наукової думки в Україні, з’ясування її місця і ролі. Тому в межах курсу акцентовано увагу на проясненні питань виникнення і розвитку української науки у контексті світової історії науки і культури.
Рекомендована та необхідна література
Пікашова Т.Д., Шашкова Л.О. Основи історії науки і техніки. Навч. посібник. – Київ, ІЗНМ. - 1997. – 399 с.
Історія європейської цивілізації. За редакцією Умберто Еко. Близький Схід. – Харків, «Фоліо», 2016. – 1310 с.
Історія європейської цивілізації. За редакцією Умберто Еко. Рим. – Харків, «Фоліо», 2015. – 1040 с.
Історія європейської цивілізації. За редакцією Умберто Еко. Греція. – Харків, «Фоліо», 2016. – 1159 с.
Історія європейської цивілізації. За редакцією Умберто Еко. Середньовіччя. Собори. Лицарі. Міста. – Харків, «Фоліо», 2018. – 672 с.
Історія європейської цивілізації. За редакцією Умберто Еко. Середньовіччя. Варвари. Християни. Мусульмани. – Харків, «Фоліо», 2018. – 704 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Аудиторна робота
2. Самостійна робота (тести)
3. Самостійна робота (повідомлення, конспект, творча робота)
4. Самостійна робота (презентація дослідження) та підсумкова контрольна робота
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни