Історія української культури і філософії

Освітня програма: ОПП Культурологія 2020

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Історія української культури і філософії
Код дисципліни
ОК 13
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 1. Мати навички критичного мислення, викладати у зрозумілий спосіб власні думки, здійснювати їх аргументацію. ПРН 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти культурологічного характеру. ПРН 5. Збирати, упорядковувати та аналізувати інформацію щодо культурних явищ, подій та історико-культурних процесів. ПРН 7. Розуміти чинники культурної динаміки, принципи періодизації культурних процесів, їх специфічні риси та характеристики. ПРН 8. Інтерпретувати культурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) з використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту. ПРН 14. Вести публічну дискусію та підтримувати діалог з питань української культури з фахівцями та нефахівцями.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
• До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та характеристики історичного та культурного процесів, які вони отримали в загальноосвітніх навчальних закладах І-ІІІ ступенів; • Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо культурологічного та філософського життя України; застосовувати основні терміни, категорії и класифікації філософських наук в аналізі соціально-політичних явищ та процесів; збирати, систематизувати та презентувати інформацію про оригінальний та креативний досвід функціонування сучасних філософських досліджень • Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно філософсько-політичних, культурних подій та явищ.
Зміст навчальної дисципліни
В результаті освоєння курсу студент має здатність: усвідомлювати місце української філософії та культури у розвитку світової та європейської філософської та культурологічної традиції; знати ключові історичні етапи розвитку української філософії та культури, основних представників та їх ідеї; формувати власну думку щодо розмаїття філософських ідей у вітчизняній філософії. В процесі освоєння даного курсу студент отримає базові знання про організаційне та науково-методичне забезпечення викладання Історії української культури і філософії.
Рекомендована та необхідна література
1. Горський В.С., Кислюк К.В. Історія української філософії. Підручник. – К.: Либідь, 2004 – 488 с. 2. Історія української філософії. Підручник. – К.: Академвидав, 2008.- 624с.; 3. Огородник І.В., Огородник В.В. Історія філософської думки в Україні. Курс лекцій. К., 1999; 4. Огородник І.В., Русин М.Ю. Українська філософія в іменах. – К., 1997 – 328 с.; 5. Чижевський Д. Філософські твори у 4-х т. – К., 2005; 6. Чижевський Д. Нариси історії філософії на Україні. – К., 1992; 7. Історія філософії України. Хрестоматія. – К.: Либідь, 1993; 8. Історія філософії України. Підручник. – К.: Либідь, 1994;
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 24/ 40 балів 2. Самостійна робота №1 до теми №5. Есе на тему: «Єдність філософії та життя Григорія Сковороди».: 4 / 8 балів Самостійна робота №2 до теми 7. Есе на тему: «Поєднання філософських ідей Платона і Канта у вченні П. Юркевича»: 4 / 8 балів Самостійна робота №3 до теми 9. Есе на тему: «Київська світоглядно-гносеологічна школа (П.В. Копнін, В.І. Шинкарук)».: 4 / 8 балів 3. Контрольна робота: 8/12 балів Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усіх (двох) частин навчальної дисципліни. Загальна семестрова оцінка складаються із балів, отриманих за 1) аудиторну роботу (усні доповіді, доповнення та участь в дискусіях на семінарах), 2) самостійну роботу (дослідження проблем культурної політики, дослідження культурного інституту), 3) контрольну роботу, з урахуванням коефіцієнту 0,6. Іспит у письмовій формі - 24 / 40 балів
Мова викладання
українськa

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни