Історія політичної думки України
Освітня програма: ОПП Політологія 2021
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Історія політичної думки України
Код дисципліни
ОК 13
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
1. Розуміти предметну область, етичні та правові засади професійної діяльності 8. Вміти використовувати базовий категорійно- понятійний та аналітично дослідницький апарат сучасної політичної науки.10. Вміти описувати, пояснювати й оцінювати політичні процеси та явища у різних історичних, соціальних, культурних та ідеологічних контекстах. 12. Вміти аналізувати взаємодію політичних акторів та інститутів, владу та урядування, політичні системи та режими, політичну поведінку у різних контекстах їх функціонування.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Мати базові знання з політичної історії України, історії зарубіжної політичної
думки, історії вітчизняної філософії та культури. Вміти на основі знань з історії світової політичної думки, вітчизняної філософії та культури визначати взаємний вплив та місце теоретико-політичних пошуків українських мислителів у світовому політологічному дискурсі, самостійно аналізувати науковий доробок вітчизняних політичних мислителів, розуміти витоків сучасного політичного мислення. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією, критичного ставлення до усталених стереотипів та положень наявної дослідницької літератури з проблем історії української політичної думки.
Зміст навчальної дисципліни
Політична думка давньокиївського періоду. Українська політична думка XVI – початку XVII століття. Політичні ідеї в Україні на початку
XIX століття. Кирило-Мефодіївське товариство та політичні ідеї його учасників. Громадівський соціалізм. Політичні ідеї українського руху в Галичині в другій половині ХIХ ст. Соціально-політичні погляди засновників УНР. Микола Міхновський – теоретик українського революційного націоналізму. Інтегральний націоналізм Дмитра Донцова. В’ячеслав Липинський – ідеолог українського монархізму. Геополітичні концепції в українській політичній думці першої половини ХХ сторіччя. Націократичні концепції в українській політичній думці першої половини ХХ століття.
Рекомендована та необхідна література
1. Грабовський С., Ставрояні С., Шкляр Л. Нариси з історії українського державотворення. – К., 1995. 2. Дмитриченко В.С. Соціалістична думка на Україні в 70-х – на початку 80-х років ХІХ ст. – К., 1977. 3. Книш З. Історія української політичної думки до кінця XVIІІ ст.: Популярний нарис. – Париж-Вінніпег, 1952. 4. Левицький К. Історія політичної думки галицьких українців: 1848-1918: В 2 т. – Львів, 1926-1927 5.Політологія. Кінець XIX - перша половина ХХ ст.: Хрестоматія / за ред. Семківа О.І. - Львів, 1996.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінар, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки –результати навчання (знання 1.1 – 1.4), що складає 40 % від загальної оцінки та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння 2.1-2.4); (комунікація – 3.1-3.3); (автономність та відповідальність 4.1-4.3), що складає 60% загальної оцінки.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни