Історія ранніх релігійних вірувань та культів
Освітня програма: ОПП Релігієзнавство 2021
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Історія ранніх релігійних вірувань та культів
Код дисципліни
ОК.06
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
1
Результати навчання
ПРН 3. Мати навички застосування предметних знань з релігієзнавства з метою аналізу актуальних суспільних проблем.
ПРН 6. Характеризувати основні етапи історії релігій світу, особливості історичної типології релігійних уявлень.
ПРН 9. Використовувати інформаційні технології для виявлення сучасних тенденцій співіснування релігій та конфесій в умовах глобалізації та міжкультурного діалогу.
ПРН 12. Презентувати власний погляд у відкритих дискусіях з релігієзнавчої проблематики.
ПРН 14. Мати навички виконання наукових досліджень у галузі релігієзнавства у складі групи, оцінювати їх результати і аргументувати висновки за результатами
досліджень.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
2. Вимоги до вибору навчальної дисципліни:
1. До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні факти з історії світових релігій; мати уявлення про основні особливості догматики і культу світових релігій, їх історичну еволюцію, у т.ч. елементарні знання щодо ранньоісторичних форм релігії та тродоплемінних культів.
2. Вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ культури, релігійних процесів та подій; застосовувати основні терміни, категорії з релігієзнавства в аналізі світоглядних проблем і соціально-культурних явищ та процесів; оперувати об’єктивними знаннями з історії та історії релігії.
3. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; ведення дискусії, критичного ставлення та прогнозування стосовно
світоглядних, релігієзнавчих, культурних подій та явищ; використання іншомовних фахових релігієзнавчих інформативних джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Історія ранніх релігійних вірувань і культів» знайомить студентів з історією ранніх форм релігії і культів, причин появи релігійних вірувань. Дається загальне теоретичне уявлення про характер і специфіку концепцій теорії походження релігії, розглядається процес зародження ранніх релігійних вірувань в суспільстві, фактори і умови, що сприяли цьому, різні типи і форми релігій, їх взаємозв'язок і можливості, межі впливу на розвиток суспільства в минулому і на сучасному етапі. Розглядаються основні поняття та структурні елементи, головні функції релігії як феномену людської історії. Особлива увага приділяється проблемам класифікації релігій та визначення «мінімуму» релігії в науковому дискурсі. Аналізуються загальні особливості первісного міфологічного світосприйняття і культури. Послідовно розглядаються доісторичні культи та їх форми (материнськородовий, патріархальний, культ предків і т. ін.), а також типологія форм первісних вірувань (фетишизм, тотемізм, анімізм, аніматизм, анімалізм, шаманство, первісна магія тощо). Значна увага приділяється вивченню автохтонних релігій Австралії, Океанії, Африки, Америки.
Рекомендована та необхідна література
1. Дюркгайм Е. Первісні форми релігійного життя: Тотемна система в Австралії. / Е.Дюркгайм; [пер. з фр. Г.Філіпчука та Зої Борисюк]. – К.: Юніверс, 2002.
2. Леві-Строс К. Первісне мислення. – К.: Український центр духовної культури, 2000.
3. Леві-Строс К. Поняття структури в етнології// Структурна антропологія. – К., 2000. – С.262-304.
4. Лубський В., Лубська М. Історія релігій світу. – К.: Вид-во «Центр навчальної літератури», 2022.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань,
кожне з яких оцінюється зашкалою20 білів, що в загальномупідсумку дає 40 балів за іспит.
Студент не допускається до іспиту, якщо під час семеструнабрав менше, ніж 20 балів.
Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. У випадку, коли студент на іспиті набрав менше 24 балів, вони не додаються до семестрової оцінки (незалежно від кількості балів, отриманих під час навчального періоду). В екзаменаційній відомості у колонці «бали за іспит/ екзамен» ставиться «0», а в колонку «підсумкова оцінка з дисципліни» переноситься лише кількість балів, отриманих під час семестру.
Рекомендований мінімум допуску до іспиту – 36 балів
Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 36, максимум 60 балів) та екзаменаційної роботи (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни