Історія зарубіжної та української культури

Освітня програма: ОПП Релігієзнавство 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Історія зарубіжної та української культури
Код дисципліни
ОК.04
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН1. Вільно спілкуватися з професійних питань державною та іноземною мовами усно і письмово, використовувати мови для ефективної міжкультурної комунікації ПРН4. Організовувати процес навчання і самоосвіти. ПРН16. Мати навички управління комплексними діями або проєктами при розв’язанні складних проблем у професійній діяльності, нести відповідальність за прийняття рішень у непередбачуваних умовах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Вимоги до вибору навчальної дисципліни: 1. До початку вивчення даного курсу студенти повинні мати загальноосвітні уявлення про головні чинники появи культури, її сутнісні засади, знати основні етапи історичного розвитку людства в їх провідних культуротворчих спрямуваннях, специфічні відмінності сучасної культури. 2. Вміти виокремлювати, критично аналізувати й коректно інтерпретувати культурознавчу інформацію щодо історії культури, її соціодинаміки, закономірностей розвитку та феноменів, розкривати їх соціокультурні чинники, оперуючи необхідними філософськими й культурологічними категоріями та поняттями, відповідними теоретичними джерелами. 3. Володіти елементарними навичками збирання та узагальнення інформації, систематизації отриманих знань, експертного ставлення до культуротворчих процесів і явищ, порівняльного аналізу, використання іншомовних фахових культурознавчих джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Курс «Історія зарубіжної та української культури» належить до переліку обов’язкових дисциплін та викладається у І семестрі І курсу бакалавріату. Перша частина курсу знайомить студентів із генезисом зарубіжної культури як результатом саморозвитку людини, здійсненого в історично конкретних обставинах її існування, починаючи з первісності до нашого часу. Визначаються предмет, завдання, теоретичні засади, теоретико-методологічні основи навчальної дисципліни. З′ясовуються антропні чинники культури, її перманентного руху, постійності змін та появи новацій. Головна увага приділяється європейському культурному ареалу, що розглядається у різноманітті його культурних моделей в історичній послідовності етапів їх розвитку з використанням принципів компаративістики, з урахуванням значення кожної як загальнолюдського надбання. З позицій розуміння єдиносутнісності культур характеризується явище мультикультуралізму. Пояснюється вплив на розвиток культури процесів глобалізації.
Рекомендована та необхідна література
1. Історія світової культури: Навч. посіб./ Кер. авт. кол. Л.Т.Левчук. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Центр. учбов. літер., 2010. 2. Історія світової культури. Культурні регіони: Навч. посібник /Керівник авт. Колективу Л.Т.Левчук. 3- тє вид., перероб. і доп. – К.: Либідь, 2000. 3.Історія української культури / За загал. ред. І.Крип’якевича. – 3-тє вид., стереотип. – К.: Либідь, 2000. 4.Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / кол. Авторів; за ред. А.Є.Конверського; худож.-оформлювач Ю.Ю.Романіка. – Харків: Фоліо, 2013. 5.Культура українського народу: Навч. посібник / В.М.Русанівський, Г.Д.Вервес,М.В.гончаренко та ін. – К.: Либідь, 1994.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Екзаменаційне оцінювання відбувається в письмовій формі. Білет складається з 2 питань, кожне з яких оцінюється за шкалою 20 білів, що в загальному підсумку дає 40 балів за іспит. Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше, ніж 20 балів. Для отримання загальної позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів. У випадку, коли студент на іспиті набрав менше 24 балів, вони не додаються до семестрової оцінки (незалежно від кількості балів, отриманих під час навчального періоду). В екзаменаційній відомості у колонці «бали за іспит/ екзамен» ставиться «0», а в колонку «підсумкова оцінка з дисципліни» переноситься лише кількість балів, отриманих під час семестру. Рекомендований мінімум допуску до іспиту – 36 балів Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестр (мінімум 36, максимум 60 балів) та екзаменаційної роботи (мінімум 24, максимум 40 балів).
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни