Основи державної служби

Освітня програма: Освітньо-професійна программа “Державна служба” - заочна форма

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут публічного управління та державної служби

Назва дисципліни
Основи державної служби
Код дисципліни
ОК.1
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН01. Знати теоретичні та прикладні засади вироблення й аналізу публічної політики, основ та технологій прийняття управлінських рішень. ПРН11. Розробляти обґрунтовані управлінські рішення з урахуванням питань європейської та євроатлантичної інтеграції, враховувати цілі, наявні законодавчі, часові та ресурсні обмеження, оцінювати політичні, соціальні, економічні та екологічні наслідки варіантів рішень. ПРН12. Планувати і здійснювати наукові та прикладні дослідження у сфері публічного управління та адміністрування, включаючи аналіз проблематики, постановку цілей і завдань, вибір та використання теоретичних та емпіричних методів дослідження, аналіз його результатів, формулювання обґрунтованих висновків.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати: теоретико-методологічні основи, класичні й сучасні теорії та моделі, еволюція становлення державної служби; сутнісні ознаки понять: “державна служба”, “державні службовці”; основні нормативні і програмні документи з цих питань, форми, вимоги та особливості проходження державної служби, систему органів та осіб, які формують та реалізують державну політику у сфері державної служби, а також особливості цієї сфери управлінської діяльності; організаційно-функціональні та соціально-психологічні засади державної служби; особливості діяльності державних службовців. 2. Вміти аналізувати особливості державної служби в зарубіжних країнах, визначати соціальну мету, завдання і функції публічної служби; застосовувати основні наукові терміни, категорії, принципи та класифікації в аналізі проблем сучасної державної служби; виокремлювати та інтерпретувати етапи державної служби, категорії та особливості проходження службової кар’єри в різних державних органах влади;
Зміст навчальної дисципліни
Тема 1. Сутність і специфіка державної служби: основні теорії, мета, цілі, завдання, функції, принципи та моделі державної служби Тема 2. Міжнародні стандарти державної служби: європейські принципи SIGMA, належне врядування тощо Тема 3. Організаційно-правове регулювання державної служби в умовах сучасних викликів та змін в Україні. Мета реформування державної служби України Тема 4. Правовий статус державного службовця: поняття, права, обов’язки, характеристика державно-службових відносин, антикорупційні обмеження Тема 5. Службова кар’єра, процесуальний підхід у проходженні державної служби. Управління службовою кар’єрою та службово- посадовим рухом державних службовців Тема 7. Державна служба як соціальний інститут, її види. Система оплати праці та мотивації державних службовців Тема 10. Психологічні аспекти державної служби у запобіганні корупції, конфліктів інтересів, професійного вигорання
Рекомендована та необхідна література
1. Василевська Т. Е. Інституціональна підтримка етики державного службовця. Університетська кафедра. 2015. No 4. Київ : КНЕУ, 2015. С. 87–96. 2. Збірник навч. кейсів для професійної підготовки та підвищення кваліфікації фахівців за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування» / [Н. Алюшина, Ж. Кравченко, Н. Наулік, Я. Турунен, С. Хаджирадєва (заг. ред.) та ін.]. Київ : УШУ, 2022. 136. 3. Науково-практичний коментар до Закону України «Про державну службу» / Ред. кол.: К.О. Ващенко, І.Б. Коліушко, В.П. Тимощук, В.А. Дерець (відп. ред.). К.: ФОП Москаленко О.М., 2017. 796 с. 4. Неліпа Д.В. Організаційно-правові засади державної служби. 2-ге вид. перероб. та доповн. Підручник. К.: «Центр учбової літератури», 2017. 376 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, Семінари, Самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання 1.1 – 1.3), що складає 25 % від загальної оцінки за семестр та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння 2.1 –2.4; комунікація 3.1 – 3.2; автономія 4.1 – 4.3), що складає 75 % загальної оцінки за семестр.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра публічної політики
Навчально-науковий інститут публічного управління та державної служби