Педагогіка та педагогічна майстерність викладача

Освітня програма: Українська філологія та західноєвропейська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Педагогіка та педагогічна майстерність викладача
Код дисципліни
ОК 15
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 4. Оцінювати й критично аналізувати соціально, особистісно та професійно значущі проблеми і пропонувати шляхи їх вирішення у складних і непередбачуваних умовах, що потребує застосування нових підходів та прогнозування. ПРН 5. Знаходити оптимальні шляхи ефективної взаємодії у професійному колективі та з представниками інших професійних груп різного рівня. ПРН 9. Характеризувати теоретичні засади (концепції, категорії, принципи, основні поняття тощо) та прикладні аспекти обраної філологічної спеціалізації. ПРН 21. Знати основні психологічні характеристики студентського віку, засади психології педагогічної комунікативної взаємодії викладача зі студентами, застосовувати психологічні методи оптимізації навчально-виховного процесу у закладі вищої освіти, використовувати спеціалізовані психологічні знання в організації основних видів діяльності у вищому навчальному закладі.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) знати, успішно опанувати курси бакалаврату; 2) вміти, оволодіти навичками з дисципліни «Українська мова та література»; 3) володіти елементарними вміннями та навичками формування основних регуляторів діяльності і поведінки у студентській групі.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – засвоєння студентами систематизованих знань з навчальної дисципліни «Педагогіка та педагогічна майстерність викладача», формування у них комплексних компетентностей з кваліфікації «вчитель закладу середньої освіти (українська мова та література)», розвиток педагогічного мислення та сприяння професійному самовизначенню, набуття магістрами професійно-педагогічної ідентичності. Дисципліна «Педагогіка та педагогічна майстерність викладача» необхідна для формування професійно-педагогічної компетентності вчителя. У дисципліні розкриваються основні категорії педагогіки, її принципи, методи, технології. Виняткову увагу звернуто на відпрацювання вмінь, навичок освітньої діяльності на семінарських заняттях, що можливе за умов практичної діяльності. У ній визначального значення набувають: педагогічні задачі, практичні завдання, тренінгові вправи, рефлексія та самостійна робота студентів у вигляді створення критичного есе, колажу, інтерактивної мультимедійної доповіді.
Рекомендована та необхідна література
Анотований бібліографічний покажчик праць науково-педагогічних працівників кафедри педагогіки Київського національного університету імені Тараса Шевченка (2013-2020 роки) / Укл. А. А. Марушкевич, Н. І. Головко, С. П. Балашова. Київ: ЦП «Компринт», 2020. 63 с. Етичний кодекс університетської спільноти. URL: http://www.univ.kiev.ua/pdfs/official/ethical-code/Ethical-code-of-the-university-community.pdf Компетентнісно зорієнтована освіта: якісні виміри / В. О. Огнев’юк [та ін.]. Київ: Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2015. 367 с. Кошечко Н. В. Методика викладання у вищій школі: Навч. посібник. Ніжин: НДУ ім. М. Гоголя, 2013. 115 с. Педагогіка : [Навчальний посібник] / А.А. Марушкевич, Є.С. Спіцин, Н.В. Кошечко. К.: 2020. 91 с. Головко Н. І., Балашова С. П. Педагогічна майстерність викладача вищого навчального закладу як складова навчально-виховного процесу. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Педагогіка. 2017. 1(5) С.21-25.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, практичні завдання, педагогічні ситуації, самостійна робота Усна відповідь (доповнення) на занятті, доповнення / участь у дискусії на занятті, письмова самостійна робота, контрольна робота, підготовка презентації, захист
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру проводяться семінарські заняття із відповідних тем, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форми контролю, описаних у робочій програмі дисципліни. Презентації студенти складають і захищають не пізніше останнього лекційного тижня. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання для успішних студентів. Для студентів, які за семестр набрали сумарно менше ніж 60 балів, для одержання заліку необхідно скласти матеріал (не пізніше як за тиждень до завершення курсу) за темами, за якими виникла заборгованість, у вигляді написання самостійних робіт та рефератів, або ж за потреби написати підсумкову контрольну роботу.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни