Функціональна граматика російської мови (практикум)

Освітня програма: Російська мова та література (для іноземців) (мова навчання російська) / Русский язык и литература

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Функціональна граматика російської мови (практикум)
Код дисципліни
ОК.15
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 9. Характеризуватитеоретичні засади (концепції, категорії, принципи, основніпоняттятощо) та прикладніаспектиросійськоїмови та літератури.ПРН 10. Збирати й систематизуватимовні та літературніфакти, інтерпретуватитекстирізнихстилів і жанрів.ПРН 11. Здійснювати науковий аналіз мовного й літературного матеріалу, інтерпретувати та структурувати його з урахуванням класичних і новітніх методологічних принципів, формулювати узагальнення на основі самостійно опрацьованих даних.ПРН 13. Доступно й аргументованопояснюватисутністьконкретнихфілологічнихпитань і власну точку зору на них та їїобґрунтування як фахівцям, так і широкому загалу, зокрема особам, які навчаються.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіння російською мовою на рівні, який дозволяє спілкуватися в усіх сферах діяльності. Знання теоретичних основ граматики, успішне оволодіння курсу «Морфологія та синтаксис російської мови у функціональному аспекті».
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна має суто практичний характер. Вона охоплює великий мовленнєвий матеріал, базується на мовній системі російської мови, на системних відношеннях, що спираються на глибокий взаємозв’язок граматики та лексики.Дисципліна узагальнює, систематизує і поглиблює знання про функціонування окремих лексико-граматичних систем, про мовні засоби вираження функціонально-семантичних категорій і різних змістових відношень у реченні, про будову висловлення, способи вираження суб’єкта і предиката, про порядок слів та інші стилістичні (експресивні) засоби оформлення російського речення у відповідності до певного комунікативного завдання.
Рекомендована та необхідна література
Всеволодова М. В., Владимирский Е. Ю. Способывыраженияпространственныхотношений в современном русском языке. Изд-е 5-е, стереотип. М. : URSS, 2019. 286 с.Глазунова О. И. Грамматика русского языка в упражнениях и комментариях. В 2 ч. Ч. 2. Синтаксис. 3-е изд., испр. идоп. СПб. : Златоуст, 2015. 417 с.Глазунова О. И. Грамматика русского языка в упражнениях и комментариях. Морфлология. 4-е изд. СПб. : Златоуст, 2007. 424 с.Иванова И., Куприянова Т., Карамышева Л., Мирошникова М. Синтаксис. Практическое пособие по русскому языку как иностранному. СПб. : Златоуст, 2012. 364 с.Зализняк А. А. Грамматическийсловарьрусскогоязыка. Словоизменение. Около 110 000 слов. М., АСТ-Пресс, 2016. 880 с.Морковкин В. В., Луцкая Н. М., Богачева Г. Ф. Большойуниверсальныйсловарьрусскогоязыка. М. : АСТ-Пресс, 2020. 1456 с.Шелякин М. А. Русский инфинитив (морфология и функции). М., 2006. 160с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Практичні заняття, самостійна робота. Метод проєкту у формі роботи з інформацією (спостереження, аналіз); пояснювально-ілюстративний тапояснювально-демонстративний методи; самостійний збір і аналізінформації (у письмовій формі), спостереження надмовою та мовленням;самостійна робота знауковою та довідковою літературою; методи пошуковий, дослідницький; практичнізаняття з розбором конкретних ситуацій; тренінгові методи,різноманітні мовленнєві стратегії і тактики; інтегративні методи ітехніки (сесія «питання−відповідь», групова дискусія); практичні заняття-конференції; опис специфічних для різних стилів мовлення мовних та мовленнєвих засобів у прикладному аспекті.
Методи та критерії оцінювання
Усна відповідь, участь в обговоренні, виконання самостійних завдань, КР, самостійний збір і аналіз інформації (у письмовій формі). Оцінювання знань та вмінь студента відбувається систематично, відповідно до тематичного плану практичних занять. Критерії оцінювання кожного виду завдань див. у робочій програмі навчальної дисципліни.
Мова викладання
російська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології