Екфрастична теорія тексту. Література та кінематограф

Освітня програма: "Зарубіжна література та англійська мова: теорія та методика навчання"

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Екфрастична теорія тексту. Література та кінематограф
Код дисципліни
ВБ 1.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН 20, ПРН 29.1, ПРН 31.1, ПРН 34.1. Вичерпний перелік результатів навчання за освітньою програмою подано у пункті "Профіль програми".
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні етапи розвитку зарубіжної літератури та домінантні філософсько-естетичні напрямки і течії, прецедентні тексти, що вивчалися в курсах нормативних дисциплін. 2. Знати основні принципи теорії літератури та базові принципи теорії кіно. 3. Вміти застосовувати окремі поняття теорії та історії літератури. 4. Володіти достатніми навичками літературознавчого аналізу. 5. Представляти матеріали власного дослідження усно, письмово та у вигляді презентацій.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Екфрастична теорія тексту» має на меті ознайомлення студентів із вітчизняними та зарубіжними екфрастичними теоріями та вироблення навиків аналізу літературного твору. Увага студентів зосереджується на зарубіжній літературі. Структурою курсу передбачено вивчення провідних підходів теорії екфразису, опанування термінологією цього виду аналізу. Мета дисципліни «Література та кінематограф» – сприяти формуванню знань історико-культурних та теоретико-методологічних засад взаємодії літератури і кінематографу; засвоєнню комплексу понять, пов'язаних з кінематографічною теорією та мовою кіномистецтва; навичок інтермедіального аналізу літературних творів, зіставного аналізу кіноадаптацій та літературних джерел. Дисципліна формує у студентів уявлення про синтетичну природу мистецтва кінематографа та принципи його взаємодії з літературою.
Рекомендована та необхідна література
Дж. Дос Пасос. Манхеттен; Ф. Кафка. Процес; К.Кізі. Політ над гніздом зозулі; В.Пратоліні. Віа де Магадзіні. Сімейна хроніка; А.Моравіа. Презирство; А.Роб-Гріє. Минулого року в Марієнбаді; П.Модіано. Вілла «Смуток»; Е.Берджес. Механічний апельсин; Ч.Паланик. Бійцівський клуб; Х.Марсе. Чари Шанхаю; Х.Серкас. У череві кита; Х.-Л. Борхес. Тема зрадника і героя; Х. Кортасар. Слина диявола; М. Пуіг. Поцілунок жінки-павука В. Фесенко. Література і кінематограф // Література і живопис: інтермедіальний дискурс. К.: вид. центр КНЛУ, 2014. Екфразис: Вербальні образи мистецтва. К.: КНУ, 2012.;
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачені такі навчальні заходи, як робота на семінарах (усна відповідь, доповнення, участь у дискусіях), ведення термінологічного словника та конспекту літературно-критичних джерел, презентація індивідуальних проєктів; заплановані наступні методи викладання: лекція, семінар, перегляд адаптованих до завдань курсу відео-матеріалів; індивідуальні проєкти, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Підсумкова оцінка за курс формується як сума балів поточного та підсумкового контролю. Форми поточного контролю по кожному модулю охоплюють роботу на семінарських заняттях (max 15 /min 9 балів), ведення термінологічного словника та конспекту літературно-критичних джерел (max 5/min 3 бали) та підготовку індивідуальної презентації (max 10/min 6 балів). Сумарно форми підсумкового контролю становлять max 60/min 36 балів. Форма підсумкового контролю – іспит, оцінка за іспит – max 40/min 24 бали. Для допуску до іспиту необхідно набрати min 36 балів. Для отримання позитивної оцінки з дисципліни оцінка за іспит має бути min 24 бали.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра зарубіжної літератури
Навчально-науковий інститут філології