Література в контексті візуальних студій

Освітня програма: Літературна творчість, українська мова і література та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Література в контексті візуальних студій
Код дисципліни
ВБ.1.06
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1 Вільно спілкуватися з професійних питань із фахівцями та нефахівцями державною та англійською мовами усно й письмово, використовувати їх для організації ефективної міжкультурної комунікації. ПРН 6 Використовувати інформаційні й комунікаційні технології для вирішення складних спеціалізованих задач і проблем професійної діяльності. ПРН 21.1 Знати теорію літератури як галузь літературознавства, що з’ясовує специфіку літератури як виду мистецтва, виявляє шляхи і засоби проникнення в зміст кожного конкретного художнього твору й дає можливість зрозуміти специфіку літературного процесу через побутування в ньому таких типових структур, як рід, жанр, стиль. ПРН 24.1 Використовувати інструментарій порівняльного літературознавства для аналізу літературного процесу, сучасної белетристики, її національної специфіки й художніх особливостей.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати основні етапи та періоди літературно-мистецького процесу; методи та принципи філологічних та міждисциплінарних досліджень літератури та мистецтва; основні ознаки стилів та напрямів художньої літератури та мистецтва. Уміти систематизувати літературні факти та явища, давати їм об’єктивну оцінку; оперувати літературознавчим термінологічним апаратом; самостійно аналізувати та досліджувати окремі аспекти літературного процесу кінця ХХ – початку ХХІ століття.
Зміст навчальної дисципліни
Мета: вивчення взаємодії художньої літератури та візуальних мистецтв, яка оприявлюється у явищах синкретизму та синтетизму, взаємовпливах вербального та візуального, у постанні нових мистецьких жанрів. Анотація: Навчальна дисципліна «Література в контексті візуальних студій» важливі тенденції розвитку інтермедіальних досліджень у сучасному літературознавстві. Курс спрямований на вивчення сучасних гібридних форм літератури, співвідношень між різними мистецькими явищами, передбачає використання новітніх компаративних підходів до аналізу синтетичного письменницького доробку. У межах дисципліни вивчається структурна спільність літератури, живопису, кіно, театру, мультимедійного простору тощо в літературно-мистецькому процесі.
Рекомендована та необхідна література
1. Бойлен А. Візуальна культура. Київ: ArtHuss, 2021. 2. Михед О. Бачити, щоб бути побаченим: реаліті-шоу, реаліті- роман та революція онлайн. Київ: ArtHuss, 2016. 3.Мочернюк Н. Поза контекстом: Інтермедіальні стратегії літературної творчості українських письменників-художників міжвоєння. Львів, 2018. 4. Романенко О. Українська відеопоезія як естетичне явище сучасного літературного процесу. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Літературознавство. Мовознавство. Фольклористика. 2020. № 1(31), С.61-65. 5. Фесенко В. Література і живопис: інтермедіальний дискурс. Київ: Вид. центр КНЛУ, 2014. 6.Циховська Е. Теоретичні дилеми поняття інтермедіальності. Слово і час, 2014. №.11. С.49-60. 7. Шаповал М. Інтертекст у світлі рампи : міжтекстові та міжсуб’єктні реляції української драми. Київ: «Автограф», 2009. 8. Шаповал М. Поворотний момент: зміна форм репрезентації художньої біографії в сучасній драматургії. Курбасівські читання. 2020.№15. С45-58.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Заплановані освітні заходи: відповідь на семінарському занятті, активна участь в обговоренні/дискусії, модульна контрольна робота, творче завдання. Методи викладання: лекція, семінарське заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання відбувається з урахуванням балів, отриманих студентами у 5 семестрі (min 60 балів). Завдання оцінюються залежно від повноти і правильності виконання. Упродовж семестру здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форм контрою, описаних у п. 7.3. програми. Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової творчої роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни