Стилістика арабської мови
Освітня програма: Арабська мова і література та переклад, французька мова
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Стилістика арабської мови
Код дисципліни
ННД.10.03.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 8. Знати й розуміти систему мови, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію арабської мови і літератури, і вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності.
ПРН 9. Характеризувати діалектні та соціальні різновиди арабської мови, описувати соціолінгвальну ситуацію в країнах Арабського Сходу.
ПРН 12. Аналізувати арабські мовні одиниці, визначати їхню взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють.
ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз арабськомовних текстів різних стилів і жанрів.
ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції обраної філологічної спеціалізації, уміти застосовувати їх у професійній діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування дисциплін «Арабська мова: базовий рівень», «Арабська мова: середній рівень», «Основи теорії перекладу арабської мови», «Основи практики перекладу арабської мови»; знання фонетики, лексики, морфології і граматики сучасної арабської мови, отримані протягом вивчення практичного курсу арабської мови; лінгвістичної термінології з курсу «Основи мовознавства».
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити студентів з особливостями мовлення в різних сферах функціонування арабської мови (у побутовій, офіційній, науковій, публіцистичній та у сфері художньої літератури), з різноманіттям мовностилістичних засобів арабської мови для ефективної передачі інформації відповідно до цілі та умов спілкування, а також із специфікою перекладу текстів різних функціональних стилів. Дисципліна є частиною комплексної дисципліни «Теорія та історія арабської мови».
Рекомендована та необхідна література
1. Субх А., Субота І. Основи арабської риторики. К., 2021.
2. Субх А., Сушко А. Вибрані вірші арабських поетів. Навчальний посібник. К.: Талком. 2020.
3. البلاغة والنقد. جامعة الامام محمد بن سعود الاسلامية.- الرياض 1994
4. البلاغة الواضحة.: البيان والمعانى والبديع. تاليف: على الجارم و مصطفى امين. القاهرة. 2007
5. ملاوي صلاح الدين. نظرية الأفعال الكلامية في البلاغة العربية. جامعة محمد خيضر، مجلة كلية الآداب والعلوم الإنسانية والاجتماعية، العدد الرابع. بسكرة، 2009
6. عدنان بن ذريل. النص والأسلوبية بين النظرية والتطبيق. دمشق: اتحاد الكتاب العرب، 2000.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчання відбувається у вигляді інтерактивних лекцій, семінарських занять. Самостійна робота студентів передбачає відповіді на семінарських заняттях, доповіді з аналізом наукової літератури, презентації, реферати із запропонованих для опрацювання тем, завдання на переклад текстів різних стилів.
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання здійснюється протягом семестру із розрахунку: відповіді на семінарських заняттях, участь у дискусіях, доповіді, презентації, реферат – 36/60 балів; модульні контрольні роботи – 12/20 балів, підсумкова контрольна робота – 12/20 балів. Проміжий контроль виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Студенти, які набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують оцінку «зараховано». Студенти, які не набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують «не зараховано». Студентам, які за семестр набрали сумарно менше ніж 60 балів, для складання проміжного контролю необхідно скласти матеріал за темами, за якими виникла заборгованість, у вигляді написання контрольної роботи. Шкала відповідності підсумкових балів: 60-100 – зараховано; 0-59 – не зараховано.
Мова викладання
українська, арабська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Аліна
Олександрівна
Кучеренко
Кафедра мов і літератур Близького та Середнього Сходу
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра мов і літератур Близького та Середнього Сходу
Навчально-науковий інститут філології