Сценічна мова
Освітня програма: Етнокультурологія з поглибленим вивченням іноземної мови
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Сценічна мова
Код дисципліни
ВБ.1.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 3. Створювати логічно і структурно організовані тексти з питань етнокультурології, відповідно до спеціалізації. ПРН 12. Обґрунтовувати, розробляти та реалізовувати етнокультурні події та проєкти з дотриманням законодавства та у відповідності до визначених мети та завдань. ПРН 14. Вести публічну дискусію та підтримувати діалог з питань української культури з фахівцями та нефахівцями. ПРН 15. Вільно спілкуватися з професійних питань усно та письмово державною та іноземними мовами з урахуванням мети спілкування та соціокультурних особливостей його контексту.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цієї дисципліни студенти повинні знати основи становлення та розвитку сценічної мови як міждисциплінарної галузі знань.
Уміти працювати з різними джерелами навчальної та наукової інформації, опрацьовувати її, робити узагальнення та висновки.
Володіти елементарними навичками декламування фольклорних текстів.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни «Сценічна мова» полягає у формуванні системи практичних вмінь і навичок оволодіння сценічною мовою; засвоєнні знань про теоретичні засади курсу; набутті професійних навичок техніки словесної дії; удосконаленні культури мови та виконавської майстерності студентів вибіркового блоку «Менеджмент етнокультурних проектів» ОП «Етнокультурологія з поглибленим вивченням іноземної мови».
Анотація. «Сценічна мова» є однією з вибіркових дисциплін, яка забезпечує
підготовку студентів в оволодінні всіма виражальними засобами слова: виразною, логічною, емоційно-образною мовою, чіткою дикцією, гнучким тембрально-багатим голосом, основними стилістичними та логіко-граматичними законами сучасної літературної української мови. В основі цієї дисципліни – теоретичні погляди та практичний досвід корифеїв світового та вітчизняного театрів, закони перетворення фольклорного тексту на живу словесну дію, робота над технікою й виразністю мови, яка спирається на наукові праці мовознавців, театрознавців, психологів, фізіологів, акустиків та викладачів сценічної мови.
Рекомендована та необхідна література
Бурлуцький А. Українське сценічне мовлення в драматичному театрі – від джерел до сьогодення. Монографія. О. : Астропринт, 2011, 212 с.
Важньова Л. А. Скоромовки в мовному тренінгу (Практикум зі сценічної мови) : навч. посібник. Харків : Колегіум, 2015. 170 с.
Василишин М. Роль Панаса Саксаганського у формуванні української сценічної мови та словесної дії. Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Мистецтвознавство. Тернопіль, 2019. № 1 (вип. 40). С. 171– 176.
Грицан Надія. Техніка сценічного мовлення: навч.-методичний посібник. 2-ге вид., переробл. і доповн. – Івано-Франківськ: Симфонія форте. 2020. 296 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено такі форми навчання: лекції, практичні, наукові семінари, самостійна робота. Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводиться поточний контроль. Поточний контроль та оцінювання проводиться безпосередньо на практичних заняттях. Семестровий контроль проводиться з метою визначення успішності розвитку бакалаврів та засвоєння ними навчальної програми. Для проведення семестрового контролю обов’язковою є здача індивідуального творчого завдання самостійної роботи (описова проза, байка, казка, поезія, монолог чи літературно-музична композиція) і тестові письмові завдання.
Методи та критерії оцінювання
Методи роботи курсу «Сценічна мова» обираються відповідно до учбової теми і
залежать від дидактичних цілей кожного конкретного заняття. Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критичний мінімум – 60 балів, для одержання заліку необхідно обов’язково відпрацювати пропущені теми в письмовій формі та здати/надіслати електронною поштою викладачу, що проводить семінарські заняття. Таким чином, підсумкова оцінка з дисципліни (мінімум 60, максимум 100 балів) складається із суми кількості балів за семестрову роботу (мінімум 48, максимум 80 балів) та підсумкової контрольної роботи (мінімум 12, максимум 20 балів).
Мова викладання
Українська мова
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни