Історія зарубіжної культури

Освітня програма: Етнокультурологія з поглибленим вивченням іноземної мови

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Історія зарубіжної культури
Код дисципліни
ОК.2
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 4. Знати та розуміти теоретичні підходи до визначення історії зарубіжної культури, її проявів та форм існування. ПРН 7. Розуміти чинники культурної динаміки,принципи періодизації культурних процесів, специфічні риси та характеристики в різних національних та історичних картинах світу.ПРН8. Аналізувати ефективність культурних ідей у контексті мистецтвознавства, літературознавства, релігієзнавства, етики, естетики, всесвітньої історії; використовуватипростір культурологічних предметів та явищ для розкриття себе як суб’єкта культурно-історичного процесу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цієї дисципліни студенти повинні знати теоретичні основи історії цивілізацій та культур, володіння філософськими та культурологічними категоріями та поняттями, знання основ культурологічного аналізу, володіння аналітичними та компаративістськими навичками, Уміти володіти навичками критичного ставлення та прогнозування стосовно культурологічних подій та явищ. Вміти обробляти та аналізувати культурологічні, філософські та історичні тексти, аналізувати художні та мистецькі артефакти, працювати з фаховою літературою та першоджерелами, робити узагальнення та висновки. Володіти елементарними навичками включення в різні соціально-культурні ситуації, та здатності виходити за межі вузько професійної життєдіяльності.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни– розуміти основні історичні етапи становлення культури людства як цілісної системи, механізми її соціального функціонування, ступінь взаємодії культурних картин світу. Анотація.Навчальна дисципліна спрямована на формування історичного підходу до логіки становлення європейської культури на основі еволюції соціально-політичних систем, науки, філософії, релігійних поглядів, стильових мистецьких парадигм. Її предметом є вивчення історії культурної діяльності людства. Основні завдання дисципліни: осмислення процесів формування у людських спільнотах на різних історичних етапах та в різних культурних регіонах комплексів соціального, релігійного, морального та естетичного досвіду; аналіз специфіки соціокультурних проявів з урахуванням характерних рис розвитку суспільства, матеріальних та духовних цінностей.
Рекомендована та необхідна література
1.Українська та зарубіжна культура. Навч. посібник за редакцією.Заковича. Ел. ресурс. Режим доступу: http://politics.ellib.org.ua/pages-cat-88.html 2. Культурологія. Навчальний Посібник за редакцією І.Тюрменко. Ел.ресурс. Режим доступу: http://politics.ellib.org.ua/pages-cat-87.html 3. Історія Світової Культури:Навч. посіб. / Керівник авт. колективу Л.Т.Левчук. Ел. Ресур. Режим доступу: https://shron1.chtyvo.org.ua/Levchuk_Larysa/Istoria_svitovoi_kultury.pdf?PHPSESSID=8c69fe4dfae99902a1eb05397d1997a7 4. Лекції з світової та вітчизняної культури за редакцією Яртись А.В. Ел.ресурс: Режим доступу: https://metodkabinet.in.ua/religiya-i-kultura/lekciyi-z-istoriyi-svitovoyi-ta-vitchiznyanoyi-kulturi/lekciya-6-vizantiyska-kultura 5. Українська культура в європейському контексті/ Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / кол. авторів; за ред. А.Є.Конверського. Ел. Ресурс. Режим доступу:https://textbook.com.ua/kulturologiya/1590680522/s-6
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено 2 змістові частини. Перша частина курсу – «Первісна культура та стародавні цивілізації», Друга частина – «Історичні типи культур». Форми навчання: лекції, семінари, самостійна робота. Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться семінарські заняття, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт (усна відповідь, доповнення, бліц-опитування, участь у дискусіях на лекціях та семінарських заняттях, творчий командний культурний проект, залік). Творчий командний культурний проєкт виконується студентами у вигляді презентації, студентам надаються теми для опрацювання, розподіл матеріалу між членами команди та модератором, аналіз документів у сфері культурної політики, внесення власних рекомендації щодо реформування культурних тенденцій, публічний командний захист творчого завдання.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання складає 40% від загальної оцінки оцінювання практичної підготовки – результати навчання складає 60% загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи:усна відповідь, доповнення, участь у дискусіях на лекціях і семінарах, бліц-опитування: 80 б.Залікове творче завдання-культурний проект:20 б. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної: усні відповіді, доповнення, бліц-опитування, творчий командний проект) та за самостійну роботу (підготовка доповіді). Усі види робіт за семестр мають у підсумку 80 б. Завершується дисципліна заліком (творчий командний проект) 20 б.
Мова викладання
Українська мова

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни