Українська уснословесна культура (3 семестр)
Освітня програма: Етнокультурологія з поглибленим вивченням іноземної мови
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Українська уснословесна культура (3 семестр)
Код дисципліни
ОК.28
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 2. Аналізувати, коментувати, узагальнювати, наукові та аналітичні тексти етнокультурологічного характеру.
ПРН 8. Інтерпретувати етнокультурні джерела (речові, друковані, візуальні, художні) з використанням спеціальної літератури та визначених методик, аргументовано викладати умовиводи щодо їх змісту.
ПРН 10. Розпізнавати та класифікувати різні типи етнокультурних продуктів, визначати їх якісні характеристики на основі комплексного аналізу
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цієї дисципліни студенти повинні знати: основні характеристики уснословесної культури як традиційної народної творчості; володіти основними фактологічними знаннями гуманітарного характеру. Уміти працювати з різними джерелами навчальної та наукової інформації, опрацьовувати її, робити узагальнення та висновки; збирати та інтерпретувати інформацію щодо особливостей фольклорних жанрів; застосовувати основні поняття в аналізі фольклорних явищ; планувати та оцінювати власну роботу; застосовувати інтерактивні й мультимедійні засоби. Володіти елементарними навичками наукового дослідження, пошуку та обробки інформації навчального та наукового спрямування; використання фахових інформативних джерел, зокрема й іншомовних; критичного ставлення до аналізованих явищ; роботи з фольклорними текстами; продукування складних усних і письмових повідомлень; взаємодії і співробітництва у навчанні в ситуаціях пошукового характеру.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – системне вивчення студентами феномену колективної народної творчості, еволюції та поетичної специфіки фольклорних жанрів уснословесної культури і субжанрів, законів їх творення та особливості модифікації.
Анотація. Завдання НД «Українська уснословесна культура» – сформувати у студентів систему знань про уснословесну культуру, її специфіку і закономірності розвитку; окреслити парадигму уснословесних фольклорних жанрів і розглянути їхні художні особливості, ознайомити студентів із теоретико-методологічною основою їх дослідження і виробити навички аналізу фольклорного тексту. Об'єктом вивчення є народнопоетичні тексти канонічних фольклорних жанрів уснословесної культури, зокрема анекдот, настрашки, казкова і неказкова проза та ліро-епос. Предметом – сучасні тенденції вивчення й жанрове параметрування народного епосу й ліро-епосу
Рекомендована та необхідна література
Давидюк В. Вибрані лекції з українського фольклору (в авторському дискурсі). Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Видання третє, виправлене, доповнене й перероблене. Луцьк: ПВД «Твердиня», 2014. 448 с. URL:
https://core.ac.uk/download/pdf/153586606.pdf
Демедюк М. В. Українська народна казка: національна своєрідність тексту: монографія. НАН України, Ін-т народознавства НАН України. Київ : Наукова думка, 2021. 163 с.
Дунаєвська Л. Українська народна проза (легенда, казка): еволюція епічних традицій :монографія. 2-е вид., стер. Київ: Київський університет, 2009. 303
Івановська О. Український фольклор: семантика і прагматика традиційних смислів. Підручник. К.: ВПК «Експрес-Поліграф», 2012. 336 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчальна дисципліна складається з двох змістових частин. Форми навчання: лекції, семінари, самостійна робота. Упродовж семестру після лекційних занять із відповідних тем проводяться семінарські заняття, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт (усна відповідь, підготовка тестів, створення проблемних питань для дискусії, участь у дискусії, контрольна робота, презентація).
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання) - 40% від загальної оцінки та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння, комунікація) – 60% від загальної оцінки.
Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (усні відповіді, участь у дискусії), самостійні творчі роботи (презентація, підготовка тестів, створення проблемних питань для дискусії) та дві контрольні роботи, які мають форму тестів. Усі види робіт за семестр мають у підсумку: у максимальному вимірі 100 балів, у мінімальному вимірі 60 балів. Підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням двох контрольних робіт.
Мова викладання
Українська мова
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни