Усна та давня література Ірану

Освітня програма: Перська мова і література та переклад, англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Усна та давня література Ірану
Код дисципліни
ННД.12.01.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
ПРН 7. Розуміти основні проблеми перської філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів та інноваційних підходів. ПРН 8. Знати й розуміти систему мови, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію перської мови і літератури, і вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності. ПРН 13. Аналізувати й інтерпретувати твори української та перської художньої літератури й усної народної творчості, визначати їхню специфіку й місце в літературному процесі Ірану та України. ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів. ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції обраної філологічної спеціалізації, уміти застосовувати їх у професійній діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування фахових дисциплін «Лінгвокраїнознавство Ірану», «Вступ до східної філології»; «Основи літературознавства (за регіональним спрямуванням»); знання фонетики, лексики та граматики сучасної перської мови, отриманих з практичного курсу перської мови базового рівня.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити студентів з усною та давньою писемною літературою Ірану доісламського періоду; висвітлити поняття перської літератури, історичні особливості формування цієї літератури; розглянути світогляд давніх іранців, їхній менталітет та культуру на матеріалі зразків давньої усної та писемної літератури Ірану. Дисципліна складається з двох частин. У першій частині розглядається періодизація та етапи розвитку літератури Ірану, дається характеристика основних пам’яток та джерел давньоіранської словесності, їхніх жанрових форм. Друга частина присвячена ранньосередньовічній літературі Ірану доісламського періоду, яка включає епічні та історичні перекази, літописні збірники, міфологізовані біографії, жанру ходінь у потойбічний світ та ін. Дисципліна є першою частиною комплексної дисципліни «Історія перської літератури» і має теоретичне спрямування.
Рекомендована та необхідна література
1. Маленька Т.Ф., Мазепова О.В. Література стародавнього Ірану: навч. посіб. К., 2022. 2. Мушкудіані О.Н. Біля витоків індійської та іранської літератур ("Рігведа" та "Авеста"). К.: Вид.-полігр. центр МіЛП, 2000. 3. Мушкудіані О.Н. "Рігведа" та "Авеста": навч. посібник-хрестоматія. К.: КиМУ, 2004. 4. احسان يار شاطر. ادبيات ايران پيش از اسلام. تهران: سخن،۱۳۹۳ 5. تفضّلی‌، احمد. تاریخ‌ ادبیّات‌ ایران‌ پیش‌ از اسلام‌ ، تهران‌، ۱۳۷۶ 6. آموزگار، ژاله‌ و احمد تفضّلی. اسطوره‌ زندگی‌ زردشت‌ ، تهران‌، ۱۳۷۰‌
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Навчання відбувається у вигляді інтерактивних лекцій, семінарських занять. Самостійна робота студентів передбачає відповіді на семінарських заняттях, доповіді з аналізом наукової літератури, презентації, реферати із запропонованих для опрацювання тем.
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання здійснюється протягом семестру із розрахунку: відповіді на семінарських заняттях, участь у дискусіях, доповіді, презентації, реферат – 24/40 балів; модульні контрольні роботи – 24/40 балів, підсумкова контрольна робота – 12/20 балів. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Студенти, які набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують оцінку «зараховано». Студенти, які не набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують «не зараховано». Студентам, які за семестр набрали сумарно менше ніж 60 балів, для складання заліку необхідно скласти матеріал за темами, за якими виникла заборгованість, у вигляді написання контрольної роботи. Шкала відповідності підсумкових балів: 60-100 – зараховано; 0-59 – не зараховано.
Мова викладання
Українська, перська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра мов і літератур Близького та Середнього Сходу
Навчально-науковий інститут філології