Українська та зарубіжна культура

Освітня програма: Турецька мова і література та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Українська та зарубіжна культура
Код дисципліни
ННД .04
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
РН 5. Оперувати базовими категоріями та поняттями спеціальності. РН 17. Пояснювати специфіку перебігу літературного процесу різних країн у культурному контексті, характеризувати літературні епохи, художні напрями, течії, жанри, стилі, здобутки національних літератур, застосовувати різні види аналізу художнього твору, визначати його жанрово-стильову своєрідність, місце в літературному процесі, традиції й новаторство, зв'язок твору із фольклором, міфологією, релігією, філософією, значення для національної та світової культури. РН 18. Здатний до прийняття ефективних рішень у професійній діяльності та відповідального ставлення до обов’язків, мотивування людей до досягнення спільної мети.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсу передбачає знання та володіння філософськими та культурологічними категоріями та поняттями, знання теоретичних основ історії цивілізацій та культур, основ культурологічного аналізу, володіння аналітичними та компартивістськими навичками, що вони отримали протягом навчання в загальноосвітніх навчальних закладах І-ІІІ ступенівта та навчання на І курсі КНУТШ. 2. Володіти елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно культурологічних подій та явищ Вміти обробляти та аналізувати культурологічні, філософські та історичні тексти, працювати з фаховою літературою та першоджерелами. 3. Необхідно володіти початковими навичками проектної діяльності.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна програма «Українська та зарубіжна культура» створена на базі наукової школи кафедри української філософії і культури філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка та виконана у межах Комплексної наукової програми Київського національного університету імені Тараса Шевченка «Модернізація суспільного розвитку України в умовах світових процесів глобалізації», науково-дослідницької теми філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка 11БФ041-01 «Філософсько-світоглядні та політологічні аспекти гуманітарного розвитку сучасного суспільства». Предметом дисципліни виступає теорія та функції культури, історія розвитку культурних систем та цивілізаційно-культурних утворень в світовому та вітчизняному контексті; ціннісно-смислові та знаково-комунікативні механізми, що регулюють культурну практику взаємодії людей у спільноті на кожному конкретно-історичному етапі. Вивчення дисципліни приводить до формування концептуальних знань з культурології в аспекті опису, інтерпретації, аналізу культури; вивчається сучасна культурфілософська думка, історіко-філософські методи в дослідженні явищ культури, інтелектуальної та художньої традиції; основні форми сучасних художньо-естетичних та інших соціокультурних практик. Логіка наукового пізнання кваліфікує культуру як висхідний пункт та результат розвитку людства, дисципліна “Українська та зарубіжна культура” є основою вивчення та розвитку гуманітаристики загалом, чи не єдиною можливістю побудувати життя за рахунок минулих поколінь. Саме ця дисципліна є основною у формуванні загальнокультурних компетенцій, національної свідомості та гідності студентів, їх моральних якостей.
Рекомендована та необхідна література
1. Harari, Yuval Noah/ Sapiens: A Brief History of Humankind, 2014 \\ Харари, Юваль «Sapiens: Краткая история человечества» 2. Jared Diamond's, Guns, Germs, and Steel, 1997 3. Культурологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів / кол. авторів; за ред. А.Є.Конверського. Харків: Фоліо, 2013. – 863 с. 4. Історія світової культури: Навч. посіб. / Керівник авт. колективу Л. Т. Левчук. — 3-тє вид., перероб. і доп. — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 400 с. 5. Історія світової культури. Культурні регіони: Навч. посібник / Л. Т. Левчук, В. С. Гриценко, В. В. Єфименко ; [та ін.] . – 3-є вид., перероб. і доп . – Київ : Либідь, 2000 . – 519 с. 6. Лотман Ю. М. Феномен культуры // Семиотика культуры: Труды по знаковым системам. — Вып. 10. Тарту, 1978. 7. Попович М.В. Нарис історії культури України. – К.: АртЕк, 1998. – С.. 8. Феномен української культури: методологічні засади осмислення. – К.: Фенікс, 1996. – 477 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекційні заняття; семінарські заняття; консультації; самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки, що складає 40% від загальної оцінки та оцінювання практичної підготовки, що складає 60% загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи: 1. Усна відповідь: 12 - 30 балів. 2. Доповнення, участь в дискусіях: 6 - 12 балів. 3. Реферат: 10 балів. 4. Конспект першоджерел: 8 балів. 5. Проекти на вибір: 12 - 20 балів. 6. Підсумкова контрольна робота: 12 - 20 балів.
Мова викладання
українська