Лінгвістичне термінознавство

Освітня програма: Українська мова і література та західноєвропейська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Лінгвістичне термінознавство
Код дисципліни
ННД.14
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН 8 Знати й розуміти систему мови, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію української мови і української літератури, і вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності. ПРН 12 Аналізувати мовні одиниці, визначати їхню взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. ПРН 15 Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів. ПРН 17 Збирати, аналізувати, систематизувати й інтерпретувати факти мови й мовлення й використовувати їх для розв’язання складних задач і проблем у спеціалізованих сферах професійної діяльності та/або навчання. ПРН 19 Мати навички участі в наукових та/або прикладних дослідженнях у галузі філології.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсів: «Вступ до мовознавства», «Комплексна дисципліна. Історія української мови та діалектологія», «Старослов’янська мова», «Сучасна українська мова», «Латинська мова», «Вступ до університетських студій».
Зміст навчальної дисципліни
Навчальний курс «Лінгвістичне термінознавство» систематизує знання студентів про термін у системі лінгвістичних понять, аналізуються функції термінів у різних функціональних стилях, тлумачаться процеси термінологізації та детермінологізації, що пов’язані з мовною свідомістю українців. Детально розглядаються стилістичні функції термінів у різних комунікаціях – науково-освітній, медійній, художній та ін., системні й асистемні характеристики сучасної термінології, аналізується термін в різних жанрах наукового, мас- медійного, офіційно-ділового, розмовного та художнього функціональних стилів.
Рекомендована та необхідна література
1. Бацевич Ф.С. Нариси з комунікативної лінгвістики. Львів, 2003. 2. Дʼяков А.С. та ін. Основи термінотворення. Київ : «Academia», 2000. 348 с. 3. Іващенко В.Л. Історіографія термінознавства: метамова і структурні підрозділи. Термінологічний вісник. 2013. 2 (1). С. 5-20. 4. Панько Т.І. та ін. Українське термінознавство. Львів : Світ, 1994. 216 с. 5. Прикладне термінознавство / За ред. В.В. Дубічинського, Л.А. Васенко. Харків : НТУ «ХПІ», 2003. 145 с. 6. Сизонов Д.Ю. Медична термінологія в українських мас-медіа : стилістичний потенціал : монографія. Київ : Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2012. 196 с. 7. Стишов О.А. Українська лексика кінця ХХ століття: на матеріалі засобів масової інформації. Київ : Пугач, 2005.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції, практичні, залік
Методи та критерії оцінювання
Виступи на занятті, наукові повідомлення та/або доповідь, укладання мінісловника лінгвістичної термінології, контрольна робота
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни