Історія української літературної мови

Освітня програма: Українська мова і література та західноєвропейська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Історія української літературної мови
Код дисципліни
ННД 24
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 2 Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати. ПРН 7 Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів та інноваційних підходів. ПРН 9 Характеризувати діалектні та соціальні різновиди української мови, описувати соціолінгвальну ситуацію. ПРН 15 Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів. ПРН 17 Збирати, аналізувати, систематизувати й інтерпретувати факти мови й мовлення й використовувати їх для розв’язання складних задач і проблем у спеціалізованих сферах професійної діяльності та/або навчання.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанув. курсів: Вступ до мов-ва. Стсл. мова, Іст. укр.мови. Діалектологія. Сучасна укр.мова (Фонетика. Лек-ія). Необх. умовою дост. до дисц. «Історія української літературної мови» є такі компетент. студента: Знати: теорет. осн. заг. мов-ства; істор. динаміку фонет., грамат., лекс. змін в укр.мові, порів. їх з ін. мовами (слов`ян. та ін.), простор. варіат. укр.мови, вплив діал-ів на літ. мову; осн. фонет. і лексикології сучасної укр.мови. Вміти: застос. знання про змінюв-ість мовних одиниць та їх функції для компл. лінгв. аналізу текстів; визнач. специф. мовних норм за набором диференц. ознак; пояснюв. причини і наслідки мовних змін, встановл. їх хронол; характериз. вплив екстралінгв. чинників на мовний розв. Волод. навич.: характериз. соц-культ. чинники в різні істор. періоди, що впл. на мовну ситуац.; використ. лінгв. терм-ю; визнач. осн. жанрово-стильові особл. текстів; застос. на практ. здобуті знання (під час викон. творчих робіт, підгот. реф. та виступів із през-ією).
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити студентів з історією літературних мовних норм і стилів української мови, зʼясувати специфіку літературного мовотворення у давню, нову і новітню добу, формування і розвиток національної літературної мови, аналізувати актуальні контексти функціонування сучасної літературної мови українців із глибоким розумінням її історичного підґрунтя та перспектив розвитку. Навчальна дисципліна «Історія української літературної мови» формує знання про загальні питання курсу: періодизацію, термінологію, джерела вивчення і джерела розвитку історії української літературної мови, а також про характеристику літературних мовних норм і стильову диференціацію в діахронії та синхронії.
Рекомендована та необхідна література
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи та критерії оцінювання
Семестрову підсумкову оцінку формують бали, отримані здобувачем вищої освіти упродовж семестру, та бали, отримані на іспиті, максимальний розподіл здійснюється за таким алгоритмом: 60 балів (60%) – семестровий контроль і 40 балів (40%) – іспит).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни