Рентгенівські методи в екохімії

Освітня програма: Хімія (Бакалавр)

Структурний підрозділ: Хімічний факультет

Назва дисципліни
Рентгенівські методи в екохімії
Код дисципліни
ВКБ.2.05
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Р02. Розуміти основи математики на рівні, достатньому для досягнення інших результатів навчання, передбачених цим стандартом та освітньою програмою. Р05. Розуміти зв’язок між будовою та властивостями речовин. Р10. Застосовувати основні принципи термодинаміки та хімічної кінетики для вирішення професійних завдань. Р14. Здійснювати експериментальну роботу з метою перевірки гіпотез та дослідження хімічних явищ і закономірностей. Р15. Спроможність використовувати набуті знання та вміння для розрахунків, відображення та моделювання хімічних систем та процесів, обробки експериментальних даних. Р16. Виконувати комп’ютерні обчислення, що мають відношення до хімічних проблем, використовуючи стандартне та спеціальне програмне забезпечення, навички аналізу та відображення результатів. Р20. Інтерпретувати експериментально отримані дані та співвідносити їх з відповідними теоріями в хімії.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Потребує успішного опанування курсу кристалохімії та знання окремих розділів з курсів фізики, вищої математики, інструментальних методів аналізу.
Зміст навчальної дисципліни
Рентгенівські методи дослідження використовуються для встановлення елементного складу зразків у різному агрегатному стані, а також фазовий склад кристалічних зразків і кристалічну будову хімічних речовин. Програма курсу “Рентгенівські методи в екохімії” включає: способи отримання та монохроматизації рентгенівського випромінювання, процеси його взаємодії з речовиною, умови отримання спектрів рентгенівської флуоресценції та дифракційної картини від полікристалічних і монокристалічних зразків. Особливу увагу приділено вивченню основ методів якісного та кількісного рентгенофазового аналізу та рентгеноспектрального флуоресцентного аналізу, перевагою яких є можливість неруйнівного аналізу.
Рекомендована та необхідна література
1. Казіміров В.П., Русанов Е.Б. Рентгенографія кристалічних матеріалів – К.: Київський університет, 2016. 2. Данильченко, С.М. Рентгенодифракційні методи дослідження кристалічних матеріалів [Електронний ресурс]: навч. посіб. / С.М. Данильченко, В.М. Кузнецов, І.Ю. 3. Проценко. – Електронне вид. каф. Електроніки, загальної та прикладної фізики. - Суми: СумДУ, 2019.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції (із застосуванням комп’ютерних презентацій), лабораторні роботи, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестровий контроль включає модульні контрольні роботи (письмові), домашні завдання, усні виступи з презентаціями, виконання і захист лабораторних робіт. Оцінювання здійснюється за 100-бальною системою. Максимальна/мінімальна кількість балів, які можуть бути отримані студентом за семестрове оцінювання 60 балів/36 балів. Підсумкове оцінювання проводиться у формі письмового іспиту. Максимальна/мінімальнакількість балів, які можуть бути отримані студентом на екзамені 40 балів/24 бали.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

ІГОР ВОЛОДИМИРОВИЧ ФЕСИЧ
Кафедра неорганічної хімії
Хімічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра неорганічної хімії
Хімічний факультет