Міжнародне приватне право
Освітня програма: Педагогіка вищої школи
Структурний підрозділ: Факультет психології
Назва дисципліни
Міжнародне приватне право
Код дисципліни
ДВС.3.3.02.03.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
9 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Студенти мають знати предмет, функції міжнародного приватного права, джерела правового регулювання у різних сферах міжнародного приватного права, поняття, правову природу, структуру колізійної норми, загальні засади правозастосування в міжнародному приватному праві, загальну характеристику та правове положення суб’єктів у міжнародному приватному праві, загальні положення про колізійне регулювання в основних сферах приватноправових відносин, знати правову кваліфікацію та основні категорії правозастосування у міжнародному приватному праві, практику вирішення спорів за участю іноземного елемента, вміти оцінювати та визначати правове положення суб’єктів у міжнародному приватному праві, давати правову характеристику колізійним нормам, що застосовуються у різних сферах відносин у міжнародному приватному праві, володіти елементарними навичками щодо підготовки проекту договору в міжнародному приватному праві з урахуванням особливостей практичної ситуації та застосування колізійних норм.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Студенти мають знати чинне законодавство України, зокрема Конституцію України, Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, Цивільний процесуальний кодекс України, Господарський процесуальний кодекс України, інші нормативно-правові акти у сфері приватноправового регулювання правовідносин та підприємницької діяльності, спеціальну літературу, навчальні і методичні посібники, що стосуються приватного права, вміти вільно оперувати основними елементами понятійно-категоріального апарату у сфері приватного права, володіти основними навичками вирішення проблемних ситуацій та розв’язання спорів за допомогою правових механізмів, навичками логічного, критичного і системного аналізу юридичних документів.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна спрямована на розкриття значення міжнародного приватного права у належному правовому урегулюванні ситуації, коли відносини суб’єктів приватного права пов’язані з одним або кількома правопорядками, іншими, ніж український правопорядок. Студенти опанують предмет, метод, функцій міжнародного приватного права, джерела правового регулювання міжнародного приватного права, поняття, правову природу, структуру колізійної норми, загальні засади правозастосування в міжнародному приватному праві, загальну характеристику суб’єктів у міжнародному приватному праві, загальні положення речового та зобов’язального права у міжнародному приватному праві, правове регулювання іноземних інвестицій в Україні, загальну характеристику права інтелектуальної власності в міжнародному приватному праві, правову природу спадкових, сімейних та трудових відносин у міжнародному приватному праві, основні засади міжнародного цивільного процесу, юридичну природу міжнародного комерційного арбітражу.
Рекомендована та необхідна література
1. Міжнародне приватне право. Загальна частина: підручник / за ред. А. С. Довгерта і В. І. Кисіля. Київ: Алерта, 2012. 376 с.
2. Міжнародне приватне право. Особлива частина: підручник / за ред. А. С. Довгерта і В. І. Кисіля. Київ: Алерта, 2013. 400 с.
3. Очерки международного частного права / Под ред. проф. А. Довгерта. Харьков: ООО «Одиссей», 2007. 816 с.
4. Кисіль В. І. Міжнародне приватне право: питання кодифікації. Київ: Україна, 2000. 429 с.
5. Фединяк Г. С., Фединяк Л. С. Міжнародне приватне право: підручник. Київ: Атіка, 2009. 500 с.
6. Ануфриева Л. П. Международное частное право: в 3-х т. Том 1. Общая часть. Москва: БЕК, 2002. 288 с.
7. Ануфриева Л. П. Международное частное право: в 3-х т. Том 2. Особенная часть. Москва: БЕК, 2002. 656 с.
8. Білоусов Є. М., Яковюк І. В. Міжнародне приватне право: підручник. Харків: Право, 2021. 408 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи викладання та навчальні заходи при вивченні дисципліни спрямовані на отримання та засвоєння студентами системних знань про поняття, методи, систему, функції, джерела, суб’єктів та основні категорії міжнародного приватного права. Водночас, згадані форми та методи спрямовані на формування у студентів системного розуміння специфіки колізійного регулювання відносин з іноземним елементом у різних сферах суспільного життя. Це передбачає вивчення нормативно-правової бази (включаючи міжнародні акти) у відповідних галузях приватних відносин, а також опанування системи найбільш поширених формул прикріплення та сфери їх застосування у речових, договірних, недоговірних, сімейних, спадкових, трудових відносинах, відносинах інтелектуальної власності та міжнародного комерційного арбітражу
Методи та критерії оцінювання
Види поточного контролю обираються викладачем, який веде семінарські заняття, за погодженням з лектором та у відповідності з даною програмою. До форм оцінювання студентів відносяться: експрес опитування; колоквіум; доповіді та наукові роботи; тестування; модульна контрольна робота; розв’язання задач/казусів, розробка проекту договору в міжнародному приватному праві. Підсумкове оцінювання - письмовий іспит.
Мінімальний бал, який має бути отриманий студентом протягом семестру, складає 24 бали, максимальний бал - 40 балів.
При поточному контролі під час семінарських занять оцінці підлягають: рівень знань, продемонстрований студентом у відповіді, активність при обговоренні питань семінарського заняття, систематичність роботи на заняттях, результати виконання завдань.
За результатами складання письмового іспиту студент може отримати максимально 60 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни