Верховенство права
Освітня програма: Педагогіка вищої школи
Структурний підрозділ: Факультет психології
Назва дисципліни
Верховенство права
Код дисципліни
ДВС.4.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
9 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
1
Результати навчання
Знати положення Конституції України та законодавства, в яких закріплені основоположні принципи права, принцип верховенства права, правової визначеності, пропорційності, добросовісності; рішення Конституційного Суду України та рішення ЄСПЛ, в яких здійснюється посилання на вказані принципи.
Вміти складати позовні заяви, конституційні скарги та інші процесуальні документи з обов’язковим посиланням на принципи справедливості, рівності, свободи, гуманізму, верховенства права, правової визначеності, пропорційності та добросовісності.
Володіти теоретичними знаннями, юридичними поняттями та категоріями, пов’язаними з доктриною верховенства права.
юридично правильно кваліфікувати факти, пов’язані з позитивною дискримінацією, прямою та непрямою дискримінацією.
Вільно використовувати техніки динамічного та статичного тлумачення при оцінці національного законодавства та судової практики.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати поняття та значення принципів права для функціонування механізму реалізації державної влади, різницю між основними сучасними правовими системами, еволюцію та розвиток форм державного правління та територіального устрою в розрізі їхньої адаптації до сучасних вимог реалізації прав людини.
2. Володіти базовими поняттями доктрини прав людини та теорії конституційного права в частині форм та практик реалізації демократії.
Зміст навчальної дисципліни
При вивченні дисципліни розкриваються наступні питання: категорія «справедливість» як ціннісна основа права; ідея рівності та її втілення в сучасному праві; роль і значення ідеї свободи для сучасного права; історичні передумови формування ідеї верховенства права; співвідношення верховенства права з суміжними правовими доктринами; сучасне тлумачення принципу верховенства права; принципи, що забезпечують дію верховенства права
Рекомендована та необхідна література
1. The Rule of Law in Europe. Editors: María Elósegui, Alina Miron, Iulia Motoc. Springer Nature, 2021. 288 p.
2. Мірошниченко А.М. Суддівський розсуд, судова помилка та суддівське свавілля : (через призму юридичної відповідальності суддів). Київ, 2020. 117 с.
3. Пол Гаудер. Верховенство права у реальному світі. Харків. 2018. 392 с.
4. Ларс Фр. Г. Свендсен. Філософія свободи. Львів. 2016. 336 с.
5. Погребняк С.П.. Основоположні принципи права (змістовна характеристика). Харків. 2008. 240 с.
6. Гончаров В. В. “Rule of Law” та “Due Process”: порівняльно-правовий аналіз. Право та інновації. 2019. № 3 (23). С.14–22.
7. Москалюк О.В. Підходи до тлумачення поняття “natural born citizen” в конституційному праві США. Право і громадянське суспільство. 2016. №2. С. 81-87.
8. Гест С. Єдність і смисл у теорії права Рональда Дворкіна. Філософія права і загальна теорія права. 2013. № 1. С. 354 – 369.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Дискусії за результатами перегляду фільмів, в яких підіймаються питання верховенства права («Дякую вам за куріння», «Філософи. Уроки виживання»), а також щодо потенційних змін до законодавства та основних тенденцій в розвитку доктрини прав людини, вебінари, лекції на youtube-каналах, робота в малих групах, аналіз інтерв’ю.
Методи та критерії оцінювання
Методи оцінювання - вид роботи/діяльності здобувача, за яким буде оцінюватися рівень досягнення результатів навчання (творче завдання, індивідуальна робота, самостійна робота тощо і мінімальний пороговий рівень, після досягнення якого зараховується позитивна оцінка) – та критерії оцінювання доводяться до відома здобувачів перед початком вивчення дисципліни викладачем, який веде семінарські заняття.
При поточному та підсумковому контролі оцінці підлягають: рівень «Знання», «Розуміння», «Застосування», «Аналіз»/»Синтез»/»Оцінка».
В разі відсутності здобувача на семінарському занятті з поважних причин, він може відпрацювати пропущене заняття в поза аудиторний час. За невідпрацьовані заняття бали не нараховуються.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни