Теоретичні основи соціальної роботи з дітьми та підлітками

Освітня програма: Соціальна робота бак

Структурний підрозділ: Факультет психології

Назва дисципліни
Теоретичні основи соціальної роботи з дітьми та підлітками
Код дисципліни
ОК.21
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПР 3., ПР 10., ПР11., ПР14. Повний перелік результатів навчання за освітньою програмою подано у пункті "Профіль програми"
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: предмет соціальної роботи з дітьми та розуміти його сутність; основні категорії соціальної роботи з дітьми, поняття соціальної роботи з дітьми; основні функції, підходи, принципи, методи соціальної роботи з дітьми; соціальну роботу з дітьми як цілісну систему; історичні корені розвитку соціальної допомоги дітям; систему соціальних служб недержавних організацій по роботі з дітьми в Україні та їх специфіку; міжнародні та вітчизняні документи, що регулюють соціальну роботу з дітьми; поняття соціальних технологій і сучасні інноваційні технології по роботі з дітьми. Вміти: аналізувати соціальну ситуацію дитини; аналізувати життєву ситуацію дитини та її потреби; пояснювати причини і наслідки надання соціальної допомоги дітям; застосовувати отримані знання до аналізу конкретної життєвої ситуації дитини; вміти аналізувати доречність використання методів та технологій у соціальній роботі з дітьми, прогнозувати їх результативність.
Зміст навчальної дисципліни
Метою даного курсу є ознайомлення із сучасним, так і історичним станом соціальної роботи з дітьми та підлітками. Розглядаються основні методи та техніки роботи з дітьми та підлітками, проблеми, які можуть виникнути в майбутній професійній діяльності при роботі з дітьми, вивчаються особливості соціальної роботи з дітьми-інвалідами, дітьми-сиротами та дітьми з неблагополучних сімей. На семінарських заняттях студенти опрацьовують отримані знання, розв’язують можливості вирішення певних ситуацій у соціальні роботі з дітьми та підлітками, готують доповіді по соціальній допомозі дітям та підліткам. Опрацьовують питання використання окремих методів та технологій соціальної роботи з дітьми та підлітками.
Рекомендована та необхідна література
1. Капська А.Й. Соціальна робота: деякі аспекти роботи з дітьми та молоддю / А.Й. Капська. – К.: Каравела, – 2007. – 311 с. 2. Лукашевич М.П. Соціальна робота (теорія і практика): підручник / М.П. Лукашевич, Т.В. Семигіна. – К.: Каравела, 2011. – 368 с. 3. Лукашевич М. П. Соціальна робота в Україні: теоретико-методичні засади / М.П. Лукашевич, І.І. Мигович, І.М. Пінчук. – К., 2006. – 206 с. 4. Плахова О.М. Сучасні технології соціальної роботи з групами ризику: Навчально-методичний посібник для студентів соціологічного факультету / О.М. Плахова. – Х.: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2008. – 70 с. 5. Попович Г.М. Соціальна робота в Україні і за рубежем: Навч.-метод. посібник / Г.М. Попович. – Ужгород, 2000. –143 с. 6. Соціальна робота в Україні / За ред. І.Д. Звєрєвої, Г.М. Лактіонової. – К.: Наук. світ, 2003. – 233 с. 7. Соціальна робота в Україні: перші кроки / За ред. В. Полтавця. – К., 2000. – 236 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, практичні завдання, обговорення дискусійних питань
Методи та критерії оцінювання
Усні відповіді , практичні завдання, проекти, екзамен. Максимальна кількість балів за семестр 60 балів. Форма проведення екзамену письмова, відповідно до екзаменаційних білетів. Мінімальна кількість балів допуску до екзамену 36 балів. Кількість балів набраних за семестр оголошується попередньо.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни