Фізичні властивості наносистем

Освітня програма: Фізика наносистем

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Фізичні властивості наносистем
Код дисципліни
ОК 10
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Знати теорію напівпровідникових наносистем, особливості розрахунку густини станів та концентрації носіїв заряду в низкорозмірному випадку, основні механізми переносу заряду в квантових ямах, дротах, точках та композитних матеріалах із напівпровідниковою складовою, знати теорію високотемпературної стабільності аморфних сплавів; закономірності явища фазового розшарування в аморфних сплавах, властивості наноматеріалів, отриманих гартуванням з розплаву та керованим наноструктуруванням з аморфного стану (контрольованим відпалом та мегапластичною деформацією). Вміти досліджувати напівпровідникові наносистеми, логічно і послідовно формулювати основні закономірності кінетичних явищ в них, досліджувати фізичні властивості наноматеріалів, отриманих гартуванням з розплаву та керованим наностуктуруванням з аморфного стану
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні питання фізики напівпровідників, зокрема: математичне формулювання та фізичний зміст основних понять фізики напівпровідників, її сучасний стан, застосування напівпровідників у приладах і пристроях; закони термодинаміки, метод термодинамічних потенціалів Гіббса, термодинамічні функції ідеальних та реальних розчинів, квазіхімічну теорію розчинів. Вміти самостійно працювати з науковою літературою в галузі фізики напівпровідникових наносистем. Володіти знаннями основних методів вирощування напівпровідникових матеріалів, контактних явищ в напівпровідниках, навичками у застосуванні експериментальних методів дослідження властивостей напівпровідників та компьютерного розрахунку цих властивостей.
Зміст навчальної дисципліни
В рамках курсу «Фізичні властивості наносистем» розглядаються як класичні, так і сучасні досягнення в отриманні та описі фізичних закономірностей та практичного використання напівпровідникових нанорозмірних систем та властивостей наноматеріалів, отриманих гартуванням з розплаву та керованим наноструктуруванням з аморфного стану. Метою вивчення дисципліни є засвоєння основних вимог до отримання та дослідження низькорозмірних напівпровідникових структур, їх основних типів та теорії високотемпературної стабільності аморфних сплавів, явища фазового розшарування в аморфних сплавах, методів та властивостей наноматеріалів, отриманих гартуванням з розплаву та керованим наноструктуруванням з аморфного стану, а також теорії високотемпературної стабільності аморфних сплавів.
Рекомендована та необхідна література
1. Коротченков О. О., Надточій А.Б. Вступ до фізики низькорозмірних напівпровідникових систем. Дослідження теплових та термоелектричних властивостей тонких плівок. Вінниця, Видавництво ТОВ «Нілан-ЛТД», 2021 – 76 с 2. Коротченков О. О., Подолян А.О. Фізика низькорозмірних напівпровідників. Генерація та рекомбінація нерівноважних носіїв заряду. Фотоелектричний ефект. Вінниця, Видавництво ТОВ «Твори», 2018 – 4 друк. арк. 3. Шпак А.П., Куницький Ю.А., Коротченков О.О., Смик С.Ю. Квантові низькорозмірні системи. Київ: Академперіодика, 2003. – 312 с. 4. Боровий М.О., Куницький Ю.А., Каленик О.О., Овсієнко І.В., Цареградська Т.Л. «Наноматеріали, нанотехнології, нанопристрої». Київ, Видавництво «Інтерсервіс», 2015, 350 с. 5. І.В. Плющай, Т.Л. Цареградська, Т.В. Горкавенкo, О.І. Плющай  Збірник наукових праць «Наносистеми, наноматеріали, нанотехнології», №3 т. 17, С.529-542, 2019
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції - 30 годин, лабораторні роботи -30 годин, самостійна робота – 60 годин, консультації.
Методи та критерії оцінювання
Опитування в процесі лекції, перевірка рефератів та інших форм самостійної роботи. Модульні контрольні роботи. Іспит. Дві модульні контрольні роботі: (18-24) бали. Самостійна робота: (6-12) балів.  Захист лабораторних робіт  (12-24 бали). Студент не допускається до іспиту, якщо під час семестру набрав менше 36 балів. Оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів для отримання загальної позитивної оцінки за курс.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра загальної фізики
Фізичний факультет
Кафедра загальної фізики
Фізичний факультет