Нестаціонарні процеси в ядерних енергетичних установках

Освітня програма: Ядерна енергетика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Нестаціонарні процеси в ядерних енергетичних установках
Код дисципліни
ОК12
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
‒ Розуміти принципи роботи ядерних реакторів і атомних електростанцій. ‒ Знати області застосування ядерних реакторів, особливості паливного циклу ядерної енергетики на реакторах різного типу і їхньої переваги перед іншими джерелами нейтронів і енергії ‒ Особливості протікання проектних аварій зі зміною реактивності ‒ Особливості протікання проектних аварій зі зміною відводу залишкових тепловиділень ‒ Особливості протікання запроектних аварій ‒ Кінетика реактору з запізнілими нейтронами. ‒ Ядерний та густиний температурний ефекти реактивності ‒ Зміна нуклідного складу палива ‒ Шлакування та отруєння реактору
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування основних курсів фізики: «Ядерно-фізичні аспекти термоядерних та ядерних реакторів», «Основи фізики реакторів», «Безпека ЯЕУ», «Обладнання реакторних установок», «Динаміка ядерних реакторів» Вміти розв’язувати задачі з основних курсів фізики. Володіти елементарними навичками роботи на комп’ютері по пошуку інформації в мережі Інтернет
Зміст навчальної дисципліни
«Нестаціонарні процеси в ЯЕУ» є отримання студентами базових знань, щодо впливу зміни нейтронно-фізичних та теплогідравлічних характеристик реактору на стан його критичності. У процесі навчання викладаються аналітичні та розрахункові методи щодо дослідження нестаціонарних процесів в ЯЕУ. Студенти навчаються практичним методикам розрахунку властивостей нестаціонарних процесів в ЯЕУ.
Рекомендована та необхідна література
1. ВВЕР-1000: фізичні основи експлуатації, ядерне паливо, безпека /А.М.Афров, С.А.Андрушечко, В.Ф.Українців та ін.- 2006.-488 с. 2. Основи теорії та методи розрахунку ядерних енергетичних реакторів. Бартоломій Г.Г. та ін.-1989. – 512 с. 3. АЕС із ВВЕР: Режими, характеристики, ефективність. Р.З Амінов, В.А. Кришталев. А.С.Духовенський та ін. .1990. – 264. 4. Експлуатаційні режими водо-водяних енергетичних реакторів. Овчинніков Ф.Я., Семенов В.В. 1988. - 359 с. 5. Ядерні енергетичні реактори. С.В.Широков, 1997. – 280 с. 6. Теплофізика аварій ядерних реакторів. А.А. Ключніков, І.Г Шараєвський, Н.М. Фіалко та ін. НАН України. Ін-т проблем безпеки АЕС. 2012. – 528.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекційна демонстрація; практичні заняття, самостійна робота; консультації
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання знань здійснюється за модульно-рейтинговою системою. У змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1 - 2, а у змістовий модуль 2 (ЗМ2) – теми 3 – 4. Обов’язковим для іспиту є виконання і захист лабораторних робіт, розробка питань проблемних тем (реферат), та позитивна оцінка за кожну з модульних контрольних робіт. Для студентів, які набрали сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 30 балів для одержання іспиту/заліку обов’язково: у випадку отримання незадовільної контрольної модульної рейтингової оцінки студент повинен повторно пройти модульний контроль в установленому порядку. При повторному проходженні модульного контролю або його допуску до модульної контрольної роботи за клопотанням деканату максимальна величина контрольної модульної рейтингової оцінки зменшується на один бал у порівнянні з наведеною вище.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни