Астрофізика

Освітня програма: Ядерна енергетика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Астрофізика
Код дисципліни
ОК15
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Найбільш загальні питання вивчення космічних об’єктів та явищ фізичними методами, створення фізичної картини Всесвіту, як єдиного цілого в рамках відомих фізичних законів. На основі спостережень окремих об’єктів та явищ, з використанням фундаментальних фізичних законів, встановлюють фізичні параметри космічних тіл, їх хімічний склад та еволюцію. Сучасні методи досліджень дозволяють не лише визначити склад, температуру, масу, густину, світність, а і встановити променеві швидкості джерел випромінювання, механізми їх випромінювання, швидкості внутрішніх рухів в них, оцінити відстані до них, визначити магнітні поля та ін.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
• Мати базові знання з курсів зальної та теоретичної фізики; зокрема з механіки, оптики, електродинаміки, атомної та ядерної фізики, термодинаміки і статистичної фізики, математичного аналізу, звичайні диференціальні рівняння, основи математичної фізики. • Вміти застосовувати знання з курсів математичного аналізу, математичної фізики, основ векторного та тензорного аналізу і диференціальних рівнянь для розв’язку алгебраїчних, диференціальних, інтегральних рівнянь та систем рівнянь. • Володіти елементарними навичками обчислення похідних, інтегралів, операціями з векторами, будувати графіки функцій, визначати та розкладувати функції в ряд та інтеграл Фур’є.
Зміст навчальної дисципліни
Отримання систематичних знань з курсу астрофізики, що включає засвоєння основних експериментальних (спостережних) даних про Всесвіт, пояснення основних фізичних процесів, які відбуваються в космічних об’єктах та середовищах, оволодіння методами і принципами як інтерпретації даних спостережень, так і теоретичного підходу до розв’язання астрофізичних задач.
Рекомендована та необхідна література
1. Засов А.В., Постнов К.А. Загальна астрофізика. , 2006. – 494 с. 2. Загальна астрономія / С.М.Андрієвський, С.Г.Кузьменков, В.А.Захожай, І.А.Климишин. – Харків : ПромАрт. .2019. – 524 с. 3. Кудря Ю.М., Вавилова І.Б. Позагалактична астрономія. Наукова думка. Київ. – 2016. – 341 с. 4. Александров Ю.В. Астрофізика. Харків, Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, 2014. – 216 с. 5. Кононович Е.В., Мороз В.І. Общий курс астрономии: 2004. – 544 с. 6. Мартинов Д.Я., Липунов В.М. Сбірник задач з астрофізики. - 1986.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції - 30 год. самостійна робота - 60 год.
Методи та критерії оцінювання
1. Модульна контрольна робота 1 (10 балів). 2. Модульна контрольна робота 2 (10 балів). 3. Перевірка домашніх завдань, усні відповіді (20 балів). Підсумкове оцінювання у формі іспиту. На іспиті максимально 60 балів. Умови допуску до іспиту: обов’язково набрати 20 балів впродовж семестру.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни