Електронні процеси та розмірні ефекти в наносистемах

Освітня програма: Квантові комп'ютери, обчислення та інформація

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Електронні процеси та розмірні ефекти в наносистемах
Код дисципліни
ОК6
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Предметом дисципліни є розмірні ефекти в наноматеріалах  тонких плівках, наночастинках, нанопорошках та нанокомпозитах з впорядкованих фероїків та мультифероїків, низьковимірні системи, 2Д-напівпровідники, графенові наносистеми. Результати навчання полягають в знанні основних фізичних механізмів розмірних ефектів електрофізичних властивостей наносистем та теоретичних основ феноменологічної теорії фазових перетворень Ландау-Гінзбурга-Девоншира, володінні її методами. Магістри навчаться застосувати варіаційні методи до розв’язання нелінійних диференційних рівнянь типу Ейлера-Лагранжа, аналізувати спонтанне зниження просторової та магнітної симетрії поблизу поверхні твердого тіла, розраховувати петлі гістерезису електричного струму, заряду, поляризації, намагніченості та узагальненої сприйнятливості тонких плівок та наночастинок фероїків та мультіфероїків.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Студент повинен знати: основні закони фізики та методи математичної фізики, математичного аналізу, основ векторного та тензорного аналізу та диференціальних рівнянь. Основні положення розділів "Квантова механіка" "Фізика твердого тіла", "Спектроскопія кристалів". Студент повинен вміти: застосовувати попередні знання з курсів загальної фізики, термодинаміки, елементів теорії пружності, та фізики напівпровідників, математичної фізики, математичного аналізу, основ векторного та тензорного аналізу та диференціальних рівнянь для розуміння курсу та розв’язку задач математичної фізики. Вільно володіти методами математичної фізики та чисельного моделювання.
Зміст навчальної дисципліни
Набуття студентами фізичного розуміння та освоєння основних методів теоретичного опису електронних процесів та розмірних ефектів в наносистемах та здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях для розрахунку електрофізичних властивостей різноманітних наносистем. Зокрема, вміти застосовувати аналітичні методи феноменологічного теорії для розв’язання типових задач нанофізики, для якісних та кількісних оцінок впливу вільної поверхні, градієнтів параметрів порядку (поляризації, намагніченості, структурної деформації) та механічних напружень на властивості тонких плівок фероїків, (фероелектриків, антифероелектриків, антиферомагнетиків, релаксорів, віртуальних фероелектриків та сегнетомагнетиків); впливу кривизни поверхні та розмірів наночастинок на їх електрофізичні властивості та фазові діаграми; впливу п’єзоелектричного, пєзомагнітного, флексоелектричного та флексомагнітного ефектів на електрофізичні та магнітоелектричні властивості наноматеріалів.
Рекомендована та необхідна література
1.І.М.Дмитрук, «Електронні процеси в наноструктурах», Київ – 2013. 2. М.Д. Глинчук, А.В. Рагуля. Наноферроики – Київ. –“Наукова думка” - 2010, ISBN 978-966-00-0858-9. 3. Г.С. Свечников, А.Н. Морозовская. - Нанотрубки и графен - материалы электроники будущего. – Київ. видавництво “Логос”. - 2009, 170 с. – ISBN 976-966-171-200-2. 4. А.Н. Морозовская, Г.С. Свечников, Е.А. Елисеев. - Теория локальных полярных свойств сегнетоелектриков. - Одесса, «Астропринт» (2012). ISBN 978-966-190-708-8. 5. M. V. Strikha, A. I. Kurchak, and A. N. Morozovska, Impact of the domain structure in the ferroelectric substrate on graphene conductance. LAP LAMBERT Academic Publishing (2018) ISBN: 978-613-4-90909-9 10. E. Roduner. Nanoscopic Materials. Size-dependent phenomena. RSC Publishing
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, консультації, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою, яка складається із 2-х змістових модулів. Система оцінювання знань включає поточний, модульний та семестровий контроль знань. Форми поточного контролю: оцінювання письмових самостійних завдань та контрольних робіт, виконаних студентами під час самостійної роботи. Студент може отримати максимально 60 балів за виконання самостійних завдань, усні відповіді, доповнення на лекціях. Модульний контроль: перевірка самостійних завдань з розв’язування задач та рефератів. Підсумковий семестровий контроль проводиться у формі спільного іспиту (40 балів). Екзаменаційний білет включає 3 теоретичні питання (по 10 балів) та задачу (10 балів).
Мова викладання
Українською

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ігор Миколайович Дмитрук
Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет