Додаткові розділи медичної фізики

Освітня програма: Медична фізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Додаткові розділи медичної фізики
Код дисципліни
ВБ 1.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: Фізичні методи експериментальних досліджень, які використовуються в біології та медицині. Можливості та область застосування засвоєних методів. Основні спектральні прилади та їхні характеристики, методики спектроскопічних вимірювань. Фізичні та хімічні властивості частково впорядкованих рідин. Можливості методу матричної ізоляції. Залежність кластерної структури частково впорядкованих рідин від зовнішніх умов. Вміти: Обирати відповідний метод досліджень для вирішення поставленої задачі. Аналізувати спектральні дані та отримувати з них інформацію про структуру та склад досліджуваного об’єкта. Аналізувати взаємозв’язок між структурою та фізичними властивостями досліджуваних систем. Самостійно вивчати і використовувати літературу з даної дисципліни, аналізувати експериментальні дані.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Для оволодіння дисципліною необхідні знання, отримані в рамках загального курсу фізики, зокрема молекулярної фізики, оптики, електродинаміки. Крім того, необхідне знання основних понять з курсів загальної біології, хімії, теорії міжмолекулярних взаємодій, біомеханіки.
Зміст навчальної дисципліни
Застосування фізичних методів дослідження в біології та медицині. Класифікація спектроскопічних методів. Оптична спектроскопія. Люмінесценція. Флуоресцентна спектроскопія. Коливальна спектроскопія. Методи інфрачервоного поглинання та комбінаційного розсіяння світла. Радіоспектроскопічні методи. Ядерний магнітний резонанс. Рентгенівська та гамма-спектроскопія. Спектральні прилади та їхні основні характеристики. Методики спектроскопічних вимірювань. Частково впорядковані рідини. Вода та її унікальні властивості. Кластерна структура води. Коливальна спектроскопія води та квантово-хімічне моделювання її структури. Метод матричної ізоляції. Кластерна структура одноатомних спиртів. ІЧ спектроскопія спиртів у матричній ізоляції. Квантово-хімічні розрахунки структури одноатомних спиртів. Спектроскопія комбінаційного розсіяння спиртів. Коливальна релаксація. Структура частково впорядкованих рідин в конденсованому стані.
Рекомендована та необхідна література
1.Костюк П.Г., Зима В.Л., Магура Ш.С., Мірошниченко М.С., Шуба М.Ф. Біофізика. – Київ: Видавництво “Обереги”, 2001. – 544 с. 2.Фізичні основи біомедичної оптики: монографія / С. В. Павлов, В. П. Кожем’яко, П. Ф. Колісник та ін. – Вінниця : ВНТУ, 2010. – 152 с. 3.Шевченко А.Ф. Основи медичної і біологічної фізики. – К.: Медицина, 2008.–655с. 4.Біофізика. Фізичні методи аналізу та метрологія / За ред. Е.І.Личковського, В.О.Тиманюка. - Вінниця, Нова Книга, 2014. 5.Медична і біологічна фізика/ За ред. О.В.Чалого. – Вінниця, Нова Книга, 2013. 6.І. Doroshenko, A. Vasylieva. Cluster structure of water. Scholars’ Press, 2019. 94 p.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: під час лекцій проводиться опитування студентів в усній формі шляхом відповідей на конкретну кількість запитань. Активність студента під час опитування оцінюється максимально в 5 балів за одну лекцію. Обов’язковим для заліку є отримання мінімальної кількості балів за роботу протягом семестру. Підсумкове оцінювання проводиться у формі заліку, який проводиться у формі письмової роботи, за яку студент може отримати максимально 70 балів. Умова допуску до підсумкового заліку: набрати не менше 20 балів за роботу протягом семестру.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ірина Юріївна Дорошенко
Кафедра фізики функціональних матеріалів
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра фізики функціональних матеріалів
Фізичний факультет